Рідини для вейпу без нікотину менше впливають на серце. До такого висновку дійшли вчені Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, обстеживши 33 здорові дорослі людини, які до початку експерименту не курили звичайні сигарети і не використовували електронні пристрої для доставки нікотину.
Чим небезпечний адреналін
Провести подібну роботу вчених підштовхнули результати попереднього дослідження, які показали, що у хронічних користувачів електронних сигарет спостерігається підвищена активність симпатичного нерва.
Це призводить до збільшення викиду адреналіну в серце, а крім того, вейпери більш уразливі до окислювального стресу. Ці фактори підвищують ризик серцевого нападу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що буде з організмом, якщо місяць не вживати алкоголь: дослідження
Електронні сигарети утворюють пару з рідини шляхом її нагрівання, тому вони містять у рази менше канцерогенів, ніж смола тютюнового диму. Заправки для вейпу складаються з ароматизаторів, пропіленгліколю та гліцерину в різних пропорціях. Але всі вони містять нікотин, або ні. Вчені поставили собі за мету з'ясувати, чи пов'язані вищезгадані явища безпосередньо з нікотином.
Методи та результати дослідження
Усім учасникам дослідження надали по три різні пристрої:
● електронна сигарета, що містить нікотин;
● електронна сигарета без нікотину;
● порожній фіктивний пристрій.
Вони мали використовувати всі три девайси по черзі в різні дні. Їхня серцева адреналінова активність вимірювалася з використанням методу "варіабельності серцевого ритму" - показники зчитувалися і записувалися спеціальним приладом протягом тривалого часу. Після цього кількість адреналіну розраховувалася шляхом розрахунку ступеня варіабельності між ударами серця. А окислювальний стрес зразків крові вимірювався ферментом параоксоназів плазми (PON1).
Після закінчення дослідження вчені опублікували його результати у Журналі Американської кардіологічної асоціації. Виявилося, що аномальну варіабельність серцевого ритму, що призводить до підвищення рівня адреналіну в серці, викликали лише сигарети із вмістом нікотину. Фіктивні сигарети та пристрої з безнікотиновою рідиною жодним чином не впливали на рівень адреналіну.
У свою чергу окислювальний стрес, що є причиною атеросклерозу та серцевих нападів, ніяк не змінився, незалежно від того, який вид цигарок курили учасники дослідження.
За словами доктора Міддлкауфф, незалежно від того, чи діагностовано захворювання чи ні, високий рівень адреналіну в серці підвищує ризик смерті. Я думаю, що просте спостереження за цією закономірністю дуже непокоїть, і ми сподіваємося, що це відлякає некурців від використання електронних цигарок додала керівник дослідження.
Для курців традиційних сигарет, які не можуть або не бажають кидати курити, електронні пристрої для вейпінгу є безпечнішою альтернативою, оскільки дозволяють поступово знижувати рівень нікотину.
Електронні цигарки — вейпи — прирівняли до традиційних паперово-тютюнових. Заборонили продавати їх неповнолітнім, користуватися в громадських місцях. За це передбачили 1020 грн штрафу. 10,2 тис. грн — за повторне порушення. Відповідні зміни 16 грудня 2022 року прийняла Верховна Рада до законопроєкту №4358 — так званого антитютюнового закону.
Коментарі