
Виявляється, їсти морозиво під час застуди не так вже й небезпечно, а йогурт не настільки корисний. Існує велика кількість міфів про здоров'я і будову нашого тіла, які вкоренилися у свідомості людей. Пропонуємо вам викриття 15 з них.
Кава протвережує
Здається, в цьому є логіка: алкоголь присипляє, а кава навпаки - будить. Дослідження показало, що коли ви п'єте каву в стані алкогольного сп'яніння - то ви стаєте трохи більш бадьорою п'яною людиною.
Якщо ви хочете протверезіти - то випийте склянку води і проспіться.
Застуджуються від холоду
Не існує ніяких медичних підтверджень того, що вихід на вулицю з мокрими волоссям у холодну погоду призведе до розвитку хвороби - за умови, що ви не переохлодитеся.
Однак є наукове пояснення тому, чому люди частіше застуджуються взимку. Оскільки ми проводимо більше часу в приміщеннях, взимку підвищується ймовірність того, що ми зустрінемося з викликаючим застуду вірусом, який передається від однієї людини іншій.
Не можна знижувати градус
Перевищення розумного дозування алкоголю без сумніву може стати причиною поганого самопочуття. Однак не варто звинувачувати в цьому порядок вживання напоїв. Професор біхевіоріальної нейробіології в університеті Пердью Джулія Честер стверджує:
"Не існує свідчень того, що порядок вживання спиртних напоїв впливає на загальне самопочуття".
І все ж якимось дивним чином це може працювати. Ті, хто переходить з пива на змішані напої (коли гострота відчуттів і ясність свідомості вже ослаблені), більш схильні до втрати контролю над кількістю випитого і, відповідно, до перевищення свого безпечного дозування.
Плавати після їжі шкідливо
Деякі батьки кажуть, що не можна плавати протягом півгодини після їжі, інші кажуть, що треба почекати годину. Теоретичне обґрунтування цього полягає в тому, що перетравлювання їжі викликає приплив крові до шлунку, що знижує кількість крові, доступної для м'язів, а це підвищує ймовірність судоми.
Проте і це твердження необґрунтоване. Насправді багато джерел кажуть про відсутність задокументованих випадків утоплення через судоми, пов'язані з плаванням на повний шлунок.
Судоми часто відбуваються під час плавання, але шлунок тут ні при чому. Нагадуємо на всяк випадок: якщо у вас звело м'яз, найкраще залишитися на місці на хвилину і почекати, поки спазм пройде.
90% тепла тіла йде через голову
Тіло може втрачати тепло через будь-яку відкритий ділянку, стверджують професор Аарон Керолл і Рейчел Вріман, автори книги "Не ковтай жуйку! Міфи, напівправда і відверта брехня про ваше тіло і здоров'я" (don't Swallow Your Gum!: Myths, Half-Truths, and Outright Lies About Your Body and Health).
Ваша голова в цьому сенсі нічим не відрізняється від рук або ніг, просто вона набагато частіше залишається неприкритою.
Коментує доктор медичних наук Річард Інгебретсен:
"Більшу частину часу на вулиці ми одягнені. Якщо ви без шапки, тепло виходить через голову, точно так само, як воно виходило б через ноги, якби на вас були шорти".
Текіла - афродизіак
З алкоголем пов'язано безліч міфів, і ідея, що різні спиртні напої по-різному впливають на людей - одна з найпоширеніших. Деякі кажуть, що від вина їх хилить в сон, а віскі викликає у них бажання сперечатися.
Якщо коротко - це нісенітниця. Коментує співробітник Оксфордського інституту їжі, мозку і поведінки фармаколог Пол Клейтон:
"Алкоголь є алкоголь, як ти його не наливай".
Однак і тут має місце ефект плацебо. Ми відчуваємо те, чого очікуємо, коли п'ємо (або вживаємо більшість речовин). Наукові дослідження ще в 1960-х роках показали, що ми вчимося" тому, як треба себе вести в стані сп'яніння, а наша фактична поведінка в нетверезому вигляді є прямим відображенням наших очікувань.
Хоча багато хто, випивши, стає агресивними, ті, хто ніколи не пов'язував сп'яніння з конфліктами, не виявляють такої поведінки. Отже, якщо ми вважаємо, що горілка викликає у нас бажання заспівати в караоке, можливо, ми робимо з цього пророцтво, що само собою збувається.
Мобільні телефони викликають рак
Перший раз це твердження пролунало в 1993 році, а в 2004 році дослідники з Каролінського університету виявили: якщо людина тримає трубку завжди з одного боку голови, то пухлина в неї фактично може розвиватися тільки з тієї ж самої сторони.
Однак згодом, у цілому ряді статистичних досліджень, що проводилися в різний час різними вченими, не виявилося абсолютно ніякого зв'язку між використанням мобільних телефонів і розвитком у людей раку.
Свіжовичавлений сік - відмінний детокс
У січні ви неодмінно почуєте, що після всього випитого і з'їденого за свята треба пити побільше соку, щоб очистити організм від токсинів".
На жаль, очищаюча сила соку - міф. Організм природним чином виводить шкідливі хімічні сполуки через печінку, нирки і шлунково-кишковий тракт - а сік ніяк не може прискорити цей процес. Вижимання соків в загальному і цілому являє собою вилучення корисних волокон з фруктів і овочів, а багато солодких фруктових соків шкідливі не менше, ніж газована вода.
І хоча деякі соки не несуть нічого поганого, вони й не містять нічого такого, що не можна отримати з фруктів і овочів.
Потрібно пити вісім склянок води в день
Вода - основа життя. Але ідея про саме вісім склянок води виглядає досить дивно. Дослідники не знайшли зв'язок між кількістю випитої води і розвитком захворювань нирок, серця, рівнем натрію або станом шкіри у здорових людей. Крім того, люди отримують велику кількість необхідної їм води з їжі та інших напоїв.
Однак є один хороший аргумент на користь того, щоб пити більше води. Це позбавлена калорій альтернатива іншим напоям (особливо солодким). Ті, хто п'є воду, в цілому споживають менше калорій.
Пийте, коли відчуваєте спрагу - і не рахуйте склянки.
Щеплення викликають аутизм
Якщо хочете обговорити це питання за вечерею, радимо спокійно пояснити, що ця думка з'явилася в нині повністю спростованому (і відкликаному) дослідженні 12 дітей, яке було опубліковано в 1998 році в журналі The Lancet і стверджувало, що існує зв'язок між комбінованою вакциною від кору і краснухи, паротиту і аутизмом.
З'ясувалося, що це дослідження не тільки було проведено з порушенням процедур, але і містило неправдиву інформацію для обґрунтування його висновків.
З того часу численні дослідження, в яких вивчалися дані більш ніж мільйона дітей, показали, що щеплення і аутизм ніяк не пов'язані.
Однак осад залишився. До того ж міф підтримується публічними діячами, які роблять помилкові твердження про вакцини. Це призвело до повернення деяких майже переможених небезпечних захворювань, таких, як кір, і до того, що показники вакцинації в деяких багатих районах Лос-Анджелесу наблизилися до показників Чада або Південного Судану.
Йогурт покращує травлення
Один з найбільш живучих сучасних міфів про здоров'я. Ми постійно чуємо в рекламі йогурту про користь для травлення, про те, яке ці йогурти хороший засіб для підтримки стрункості завдяки пробіотикам, "хорошим бактеріям" та іншим наукоподібним словами з привабливими латинськими суфіксами.
Справді, у людському тілі бактерії тісно пов'язані в тому числі з метаболізмом і ожирінням. Проте ми ще не розуміємо, чим трильйонам бактерій в нашому тілі може допомогти йогурт. Незважаючи на те, що доходи бізнесу з продажу пробіотиків досягли 23 млрд доларів в 2012 році, йогурту, який відновить бактеріальний баланс, все ще не існує.
Це не означає, що йогурт шкідливий, однак його користь сильно перебільшена. Крім того, в йогуртах міститься багато цукру, який у великих кількостях шкідливий і провокує появу зайвої ваги.
Любите йогурт - знайдіть (або приготуйте самі) варіант без цукру, інакше можна отримати абсолютно протилежний бажаному результат.
Вживання яєць призводить до підвищення рівня холестерину в крові
У 1960-70-х вчені пов'язали холестерин в крові з хворобою серця і звинуватили в цьому курячі яйця. Але тепер це переконання можна сміливо назвати міфом. Факти такі: в ході останніх досліджень вчені встановили, що ризик серцево-судинних захворювань залежить від високого вмісту насичених жирів у харчовому раціоні.
В одному яйці міститься всього 1,6 г насиченого жиру, тоді як навіть у чашці молока 2% жирності його більше - близько 3 грамів. Чим звинувачувати у підвищенні холестерину такий продукт, як яйця, краще перевіряти вміст холестерину в інших продуктах, які ви їсте кожен день.
Морозиво посилить застуду
Якщо вже ви все ж застудилися і залишилися вдома, можна без сумнівів втішити себе порцією морозива. На щастя, думка, що молочні продукти провокують вироблення слизу, помилково. Доктор однієї з найбільших клінік світу клініки Мейо стверджує: насправді заморожені молочні продукти можуть заспокоїти хворе горло і дати організму потрібні під час хвороби додаткові калорії.
Клацання пальцями викликає артрит
На щастя, і це твердження хибне. Клацання пальцями може дратувати всіх навколо, але навіть ті, хто робить це постійно протягом довгих років, не схильні до артриту більше, ніж ті, хто цього не робить.
Голод прискорить одужання
Незважаючи на безліч заголовків, які стверджували, що голодування при високій температурі корисне у зв'язку з невеликим і багато в чому невірно зрозумілим дослідженням 2002 року, реальних підтверджень цьому не існує. Обмеження споживання калорій швидше нашкодить імунній системі, ніж принесе їй користь, і вже, звичайно, буде зовсім нерозумно відмовлятися від їжі протягом 6-8 днів, поки тримається застуда.
Під час хвороби їжте, коли відчуваєте голод. І обов'язково пийте багато рідини.
Коментарі