Про холестерин чули навіть дуже далекі від медицини люди. На нього заведено валити всі біди в області хворого серця і зайвої ваги.
Деякі обивателі також чули про "хороший" і "поганий" холестерин, але не завжди розуміють, у чому відмінність між ними. І як правильно харчуватися, щоб "хороший" був у нормі, а "поганого" було поменше, пише time.
Є п'ять поширених міфів, які спотворюють реальну картину навколо холестерину, його ролі у вашому здоров'ї.
Холестерин завжди шкідливий
Насправді, холестерин, який часто описують як жироподібну, воскоподібну речовину, необхідний людському організму.
Він відіграє ключову роль під час розвитку плода, а також входить до складу клітинних мембран і стимулює вироблення найважливіших гормонів.
Однак його надлишок може призвести до проблем, зокрема, до закупорки артерій і підвищення ризику серцевих захворювань.
Коли лікарі та дослідники говорять про шкоду холестерину, вони зазвичай мають на увазі саме ліпопротеїн низької щільності (ЛПНЩ). За надлишку ЛПНЩ він відкладається в кровоносних судинах, пояснює Наталі Памір, доцент кафедри профілактичної кардіології Орегонського університету здоров'я і науки в Портленді в інтерв'ю Time.
Його менший родич, ліпопротеїн високої щільності (ЛПВЩ), тривалий час вважався "хорошим" холестерином, оскільки він зазвичай переправляє холестерин з інших частин тіла до печінки.
За низького рівня холестерину ніколи не станеться серцевого нападу
Це не зовсім так. Високий холестерин є важливим фактором ризику серцевого нападу, але це — не єдиний і далеко не ідеальний показник.
За даними Американської асоціації серця (AHA), до інших факторів ризику серцево-судинних захворювань належать вік (літні люди схильні до більшого ризику), приналежність до чоловічої статі, діабет, тютюнопаління й ожиріння.
Щоб знизити рівень холестерину, варто не їсти яйця
Американська асоціація серця в науковій рекомендації 2019 року щодо дієтичного холестерину зазначила, що "дані обсерваційних досліджень, проведених у кількох країнах, загалом не вказують на значний зв'язок холестерину з ризиком серцево-судинних захворювань".
Вживання більшої кількості холестерину в раціоні не обов'язково призводить до підвищення рівня холестерину в крові у більшості людей.
Організм також виробляє свій власний холестерин і може пристосуватися компенсувати, якщо ви їсте більше або менше.
Дослідження підтвердили, що ті види жиру, які "тверді за кімнатної температури", дійсно можуть підвищити ваш рівень холестерину. До них належать насичені жири з продуктів тваринного походження, включно з м'ясом, олією та молочними продуктами. Навпаки, ненасичені жири, які за кімнатної температури перебувають у рідкому стані, корисні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Які обстеження варто пройти у будь-якому віці і після 40-ка
Можливо для деяких людей яйця у великих кількостях і здатні вплинути на рівень "поганого" холестерину, але це явище не має масового характеру. Важливо не концентруватися на конкретних продуктах, а дотримуватися рекомендацій кардіологів щодо збалансованого харчування, що містить у собі велику кількість фруктів і овочів, корисніші білки, як-от риба, і мононенасичені жири. Наприклад, однією з найвдаліших, з точки зору кардіологів, є середземноморська дієта.
"Хороший" холестерин завжди корисний
Випробування експериментальних препаратів для підвищення рівня ЛПВЩ не призвели до зниження частоти серцевих подій, а дослідження поставили під сумнів ідею про те, що чим вищий рівень ЛПВЩ, тим краще.
Наприклад, автори нещодавнього дослідження, результати якого були опубліковані в авторитетному виданні Journal of the American College of Cardiology, упродовж десяти років спостерігали за майже 24 тис. дорослих людей без серцевих захворювань, вимірюючи біомаркери та відстежуючи серцеві напади і смерті, пов'язані з серцевими нападами.
Вони дійшли несподіваного висновку, що високий рівень ЛПНЩ ніяк не впливав на ризик розвитку серцево-судинних захворювань.
Перевіряти рівень холестерину потрібно тільки після 40 років
Рекомендації щодо того, коли слід починати контролювати рівень холестерину, у різних лікарів відрізняються.
Як правило, для людей віком від 20 до 40 американські кардіологи рекомендують перевіряти рівень холестерину приблизно раз на 5−6 років.
У холодний період року доречно їсти гарячі супи, які не лише смачні, а й можуть зігріти.
Але є один суп, який вважають шкідливим. Він підвищує "поганий" холестерин, спричиняє захворювання серця та шлунку.
Йдеться про солянку. Це дуже насичена, навариста і смачна страва, але зловживати цим супом не варто.
Коментарі