Тваринний жир прийнято звинувачувати багато в чому, будь то зайва вага або проблеми зі здоров'ям. Останні 50 років вважалося, що такі жири шкодять серцю і судинам. Як виявилося, все це велика помилка.
Історія питання
У 1961 році доктор Енсел Кіс опублікував своє дослідження, згідно з яким у країнах, де високий рівень споживання тваринних жирів, люди частіше стикаються з проблемою інфарктів і інсультів. На цій підставі виросла ціла індустрія продуктів fat free або "не містить холестерину". На десятиліття "жирне" заохочувалося тільки у вигляді рослинного масла. Люди відмовлялися від вершкового масла на користь "корисного", на їх думку, маргарину. На зміну омлетам на сніданок, прийшли солодкі пластівці з соком. Але як виявилося пізніше, це не тільки не приносило користі, але й шкідливо. Якщо склад масла завжди зрозумілий – коров'ячі вершки, то в маргарині їх замінюють шкідливі для здоров'я компоненти. Готові пластівці теж не пройшли перевірку на користь, бо містять прості вуглеводи, які швидко підвищують рівень цукру в крові.
І тільки в 2000-х стали проводитися клінічні дослідження, які підтвердили, що теорія про "небезпечні жирі" – не вірна. Вчені і медики прийшли до висновку, що Кіс просто підтасував факти. Тому що є безліч країн – Голландія, Швеція, Норвегія – де високе споживання тваринного жиру ніяк не співвідноситься із зайвою вагою і серцевими захворюваннями громадян.
У 2014 році в журналі Time була надрукована розгромна стаття про те, що справжні вороги нашого здоров'я – прості вуглеводи (у тому числі цукор). Вони викликають коливання цукру в крові,через яке хвилинне відчуття насичення змінюється різким почуттям голоду, і ми починаємо переїдати, і в результаті накопичуюємо зайву вагу.
Користь жирів
По-друге, цей жир знаходиться в молоці у вигляді дрібних частинок розміром в декілька мікрон, кожна частинка повністю обволікається харчовими соками в шлунку, і це теж полегшує засвоєння. У молочному жирі міститься більше 140 видів відомих кислот, крім того він багатий на фосфатид - лецитин, який перешкоджає склерозу судин, сприяє правильному обміну жирів і не дає їм відкладатися в печінці.
Також жири будь-якого роду в певній кількості необхідні організму для злагодженої роботи органів. Наприклад, жовчний міхур виробляє жовч спеціально для того, щоб перетравлювати жир. Якщо ж йому нічого переробляти, жовч застоюється, з'являються камені.
Тваринний жир дає відчуття насичення на довгі години, він робить смак продуктів повним, посилаючи позитивне підкріплення у мозок - "поживна їжа отримана, можна більше не їсти". Він робить позитивний вплив на сіру речовину мозку, і містить у собі необхідні для нормальної життєдіяльності організму каротин і лецитин, вітаміни А, Е, D.
Дієтологам відомі безліч випадків, коли вживання продуктів із низьким вмістом жиру зіграло з їх клієнтами підступний жарт. Справа в тому, що нерідко прихильники даної дієти фактично споживали більше калорій, помилково вважаючи, що продукти без жиру абсолютно безпечні. В реальності ж знежирені продукти нерідко містять досить багато цукру. Наприклад, у пацієнта, який замінив салямі індичкою, рівень цукру стабільно зростав, поки не з'ясувалося, що салямі, хоча жирніша і калорійніша, містить менше цукру, ніж індичка. Слід також врахувати, що в знежирених продуктах може виявитися не тільки більше цукру, але й різних консервантів і добавок.
Коментарі