— У першокласників болить спина через незвичку, а в старших учнів від важких ранців, — каже столичний ортопед Олег Лук'янець, 51 рік. — Меншим дозволяють носити по одній-дві книжки щодня. Бо і підручників багато, і самі ранці виготовляють важкими.
Від важких речей деформується хребет, який активно росте в дітей. Не рідкість, коли портфель важить більш як 10% їхньої власної ваги.
— Можна перейти з паперових підручників на електронні, але тоді з'являється нова проблема — псується зір, — додає Лук'янець.
Радить батькам оглядати спини дітей хоч раз у місяць. Хребет і міжсіднична складка повинні формувати рівну лінію.
— Найпоширенішою проблемою школярів є викривлення хребта. Воно порушує дихання та кровообіг. При поганій поставі дитина швидко втомлюється.
Також негативно впливає малорухливий спосіб життя.
— Брак свіжого повітря та постійні навантаження на спину при тривалому сидінні чи носінні портфеля шкодять поставі. При тривалому сидінні голова дитини тисне на хребет і здавлюються міжхребцеві диски. Від цього болить спина й школяр сутулиться. У рухливих дітей таких проблем немає.
Поставу покращують заняття лікувальною фізкультурою і масаж.
— Не потрібно змушувати та виганяти дитину на кілька годин на вулицю. Треба рухатися хоча б годину на день, але інтенсивно. Мова йде не обов'язково про біг. Підійде їзда на велосипеді, спортивна секція чи танці.
Під час руху зміцнюються скелет і м'язи. Активізуються кровоток і приплив кисню до всіх органів, що корисно для серця та нервової системи. Від цього знижується напруга і краще засвоюється інформація.
— Дивуюся батькам, які купують м'який матрац, коли дитина скаржиться на біль у спині. Тоді ситуація лише погіршується. Матрац продавлюється під тілом і м'язи замість відпочинку постійно напружені. Від цього застоюється кров і болить спина. Під час сну вона повинна бути пряма. Тому краще купувати жорсткий або середньо-жорсткий матрац.
Проблеми з хребтом часто плутають із запаленнями нирок. В обох випадках болить поперек. Якщо біль постійний і посилюється від легкого постукування, радить здати аналіз сечі та пройти УЗД нирок.
2 кілограми має важити ранець першокласника згідно з розпорядженням МОЗ. Щороку дозволяють додавати по 0,5 кг ваги.
Коментарі