Хворий на ВІЛ може інфікувати за рік двох осіб. Якщо він приймає антиретровірусну терапію, то стає безпечний для партнерів. Бо концентрація вірусу в організмі різко спадає. Людина залишається ВІЛ-позитивна. Однак недуга не прогресує.
— Україна на другому місці за розповсюдженням СНІДу в Європі. На першому — Росія. Сьогодні лише в Києві живуть 24 тисячі ВІЛ-позитивних. А на диспансерному обліку перебувають 12. І тільки шість тисяч отримують терапію. Тобто кожен другий не знає про свій діагноз, — говорить Олександр Юрченко, головний лікар Київського міського центру СНІДу. — Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує призначати антиретровірусну терапію всім, хто живе з ВІЛ. Створили навіть спеціальну програму "90–90–90". Це означає, що 90 відсотків ВІЛ-інфікованих мають знати, що вони інфіковані. 90 відсотків людей із ВІЛ повинні перебувати на антиретровірусній терапії. В 90 відсотків із них вірус у крові має пригнічуватися.
Якщо пацієнту з ВІЛ призначили одну схему терапії, бажано не змінювати її довічно. Інакше це зашкодить. Натомість, у світі з'явився препарат шостого покоління — долутегравір. Він ефективніший і безпечніший. Приймають його раз на добу. Досі в Україні хворих лікували препаратами четвертого покоління. Річний курс коштував майже 10 тис. грн. Долутегравір дозволяє вкластися в 4500.
— Це маленька революція в боротьбі зі СНІДом, — каже 39-річний Дмитро Шерембей, голова Всеукраїнської мережі людей, які живуть із ВІЛ. — У Таїланді так зупинили передачу інфекції від матері до дитини.
У державний бюджет на наступний рік заклали 5,9 млрд грн на закупівлю препаратів для програм із ВІЛ/СНІД, туберкульозу, вірусних гепатитів, гемофілії, дитячої онкології. Ліки від ВІЛ нового покоління планують придбати за рахунок благодійників.
293 739 осіб в Україні мають статус ВІЛ-позитивних із 1987 року. 40 816 із них померли. 68 тис. лікуються.
Коментарі