Новорічно-різдвяні застілля додають роботи медикам. Лікарі кажуть, що до приймального відділення у святкову ніч привозять удвічі більше людей, ніж зазвичай. З переломами, обмороженнями та... шлунковими розладами. Про те, як зустріти Новий рік і "не посадити" печінку, розповідає дієтолог Світлана Фус, 43 роки.
— Про традиційний салат "Олів"є" під горілку забудьте, — каже пані Світлана. — Жирне у поєднанні з алкоголем гальмує травлення, і людина відчуває дискомфорт. Першим реагує шлунок — з"являються важкість та здуття. Далі — підшлункова залоза, може навіть виникнути запалення. Нагадати про себе можуть і хронічні захворювання: гастрити, холецистит, панкреатит, дуоденіт. Порушується кислотність (понижується або підвищується).
Щоб витримати нічне гуляння і не образити господиню пустою тарілкою, лікар пропонує їсти невеликими порціями, на гарнір брати овочі.
Про традиційний салат "Олів"є" під горілку забудьте
— Наш шлунок може вмістити певну кількість їжі, але на Новий рік ми прагнемо втиснути в нього утричі більше, — каже дієтолог. — Раджу зупинитися, вживати якесь одне меню: рибне, м"ясне чи вегетаріанське. Не треба прагнути заїдати рибу м"ясом! І тоді проблем із травленням не буде.
Застерегла лікар і від запивання їжі солодкими напоями: вони теж гальмують травлення.
— Старайтеся вибрати один напій, який нормально переносите, — розповідає пані Світлана. — Доведено, що без шкоди здоров"ю можна випити два келихи сухого червоного вина. Але ж ні — у святкову ніч ми прагнемо випити мінімум дві пляшки!
Щоб стимулювати травлення і дати шлункові відпочинок, лікар радить робити перерви між стравами: танцювати, організовувати ігри, вийти на вулицю і зліпити снігову бабу.
— Вийшли на вулицю, порухалися, подихали свіжим повітрям. Їжа переварилася, алкоголь вивітрився. І можна святкувати далі.
Запивання їжі солодкими напоями гальмує травлення
Знімати напруження після святкової ночі Світлана Фус пропонує мінералкою. Від печії треба вибирати воду для пониження кислотності. Перед застіллям варто випити п"ять таблеток активованого вугілля — для уникнення похмільних синдромів, а переївши — "Фестал", — щоб нормалізувати травлення. Вивести токсичні речовини допоможе "Біоспарин". Тоді можна й не відмовляти собі у чомусь смачненькому.
— За ніч ви з"їли багато — шлунок розширився, тому не дивуйтеся, якщо наступного ранку матимете вовчий апетит. Спокійно доїдайте все, що лежить у холодильнику. Недарма ж кажуть: найсмачніша їжа та, що на другий день.
М"ятна настоянка від похмілля
Щоб на ранок просвітлити голову та зняти похмільні симптоми, медики пропонують низку вітчизняних і закордонних препаратів. Вони усувають головний біль, підвищене серцебиття, нудоту.
"Алко-зельтцер" та "Алька-прим" знімають головний біль та нудоту. Протипоказані при будь-яких кровотечах, виразках шлунка та дванадцятипалої кишки.
"Аспірин" — знеболювальний і протизапальний засіб, прискорює виведення токсичних речовин із організму. Щоб зняти похмільний синдром, треба випити дві таблетки ввечері і ще дві зранку.
"Валокордин", "Корвалол" — знімає біль та прискорене серцебиття. Має заспокійливу дію. Дозування: 15–20 крапель на стакан води, раз у чотири години.
"Піроксан" — знімає похмільний синдром і тягу до алкоголю, нормалізує тиск. Дозування: по 2 таблетки 3 рази на день.
Спиртова настоянка на м"яті — знімає похмільний синдром та нормалізує шлункову діяльність. Дозування: 25 мл настоянки випити залпом або накапати 20 крапель на стакан води.
Коментарі