— Торік почав турбувати жовчний міхур. Уранці, доки не їв, почувався добре. А після сніданку починали боліти підшлункова і печінка, — розповідає 59-річний Дмитро Степура з Черкас. — А ночами був кошмар. Без холодного компресу не міг лежати.
Чоловік звернувся до лікаря. Призначили 10 крапельниць, вони не допомогли. Направили на консультацію до хірурга.
— Той сказав, треба оперувати, бо півтора десятка камінчиків скупчилися на виході з жовчного. Після операції дотримувався всіх рекомендацій із харчування. Строга дієта впродовж трьох місяців. Далі трохи грішив, їв смажені кабачки, відбивні, копчену ковбасу. Але згодом мене почали турбувати підшлункова й печінка. І так само вночі. Зробив ультразвукове обстеження. Є застій жовчі та її загустіння.
— Після видалення жовчного міхура людину можуть турбувати болі у верхній половині живота, важкість у шлунку, — каже гастроентеролог Черкаської обласної лікарні 53-річна Леся Копильчук. — Болить у ділянці сонячного сплетіння або правому підребер'ї. Причина — спазм жовчних протоків. Болі бувають і внаслідок хронічного панкреатиту, гастриту і запалення дванадцятипалої кишки. Загострення провокують стреси та шкідлива їжа.
Після видалення міхура жовч густішає й відбувається перенасичення її холестерином.
— Застій жовчі буває, коли людина рідко їсть і п'є мало води. Протягом дня треба їсти чотири рази малими порціями. І випивати мінімум 1,5 літра води. Інакше є ризик, що в жовчних протоках печінки утворяться камені. Тоді їх доведеться витягувати ендоскопом або оперувати. А операція на печінці складніша за видалення жовчного міхура. Як правило, застосовують кислоту, що розріджує жовч. Але її не можна приймати без призначення лікаря. Якщо є підозра на утворення каменів або виникла жовтяниця, протоки діагностуємо за допомогою МРТ, — говорить Леся Анатоліївна.
Приступи болю провокує шкідливе харчування.
— Це стосується смаженої, гострої і багатої прянощами їжі. Якщо видалили жовчний міхур або є проблеми з підшлунковою залозою, не можна їсти цибулю, редьку, часник, корінь імбиру і хрін. Але не варто себе обмежувати в корисних речовинах. Організм має отримувати білок, жир і вуглеводи. Треба утриматися від копченостей, кондитерських виробів, що містять трансжири й багато цукру. М'ясо і рибу слід відварювати, готувати на пару, запікати. Яйця краще варити нам'яко. Рідкий жовток — найкращий жир для жовчі. Корисний компот із сухофруктів. Можна попити відвари із шипшини і кукурудзяних рилець кілька курсів з інтервалами в два тижні, — пояснює.
Ідеальний сніданок — кілька столових ложок гречаної чи вівсяної каші.
— Плюс одне або двоє не круто зварених яєць, варений тертий буряк. Для кишечника корисні квашені огірки, помідори й капуста. Вони містять пробіотичні бактерії. Краще переносяться, ніж свіжі овочі. Добре на сніданок приготувати омлет. Можна із зеленим горошком або кабачком. Пообідати слід супом або борщем, шматком м'яса й овочами. Рибу краще їсти ввечері. Можна трохи підсмажити, відварити, запекти, приготувати в мультиварці. Або запекти з овочами. Оселедець теж корисна риба, бо містить омега-3 жирні кислоти. Вечеря має бути не пізніше ніж за 3 години до сну. І наголошую ще раз — ніколи не переїдати. Корисно багато ходити, не менш як 10 тисяч кроків за добу, але не на повний шлунок, — додає Леся Копильчук.
Коментарі