
— Синові Максиму вже 6 років, а він не вимовляє всіх звуків. Замість "л", "р" каже "в", замість "ш" — "с". У садок не ходить, водимо його до логопеда на приватні уроки. Але толку мало, — розказує 27-річна Олена Карп'як. — Малий не слухає його, не виконує вправ. Лікар просить: "Кінчиком язика торкайся піднебіння, ніби укольчик робиш. Так у тебе "р" вийде". А він крутить тим язиком у роті, як попало.
Максим — одна дитина в сім'ї. Коли батьки на роботі, залишається вдома з бабусею.
— У вересні піде до школи. Переживаю, щоб однолітки не насміхалися з нього через погану вимову, — говорить Олена. — Кажуть, шкільна програма цього року буде складна. А він навіть усіх букв не знає, рахує тільки до 10. Учитися читати не хоче — нервується. Думаю, це все через дефекти мови.
— Навіть те, що Максим мало спілкується з однолітками, може бути причиною його поганої вимови. Батьки на роботі, з бабусею дитині не цікаво. Очевидно, хлопчик узагалі мало говорить, — каже вчитель-логопед Ольга Небельська зі львівського логопедичного центру "Світава Галицька". — До того ж бабусі-дідусі часто до дітей сюсюкають. Якщо малечу питати "хоцес гамати?", вона ніколи не відповість "хочу їсти". До 3-4 років дитина вже чує відмінності між власною неправильною вимовою і тим, як говорять дорослі. Старається їх наслідувати. Дитина може невиразно говорити через слабкість м'язів язика і губ чи, навпаки, їх напруженість. Або ж через коротку під'язикову вуздечку. Наші спеціалісти проводять зондовий масаж, щоб її розтягнути. Але причини можуть бути набагато серйозніші, пов'язані з незрілістю чи ураженнями головного мозку. Радимо батькам, чиї діти погано говорять до 3 років або до 4 — не вимовляють усіх звуків, пройти обстеження не тільки в логопеда, а й у невролога, дитячого психіатра та психолога. Головне — вчасно виявити проблему, діагностувати порушення. Адже в дітей не завжди є виражені рухові порушення або відставання в психічному розвитку.
Методику "Світави Галицької" називають безпомилковою
У "Світаві Галицькій" комплексно обстежують і лікують дітей із вадами мовлення з 2003 року. Тут працюють лікарі, вчителі-дефектологи, логопеди, психологи. Нейрофізіолог на сучасній апаратурі детально обстежує функції мозку та особливості його кровопостачання.
— На жаль, сьогодні все більше дітей мають значні порушення мовлення. На Львівщині їх понад 10 тисяч, — каже науковий консультант центру, доцент, кандидат педагогічних наук Тетяна Пічугіна. — Ми застосовуємо різні види лікувальної реабілітації, щоб допомогти всім дітям. Наше головне правило — всі години, крім сну, у сім'ї повинні бути логопедичними. Просимо батьків більше спілкуватися з дітьми. Не забувати хвалити їх за кожне досягнення.
Методику центру фахівці й батьки пацієнтів називають "без помилок". Вона особливо ефективна, коли батьки, родичі, вихователі активно співпрацюють зі спеціалістами закладу.
Медико-логопедичний центр "Світава Галицька" розміщений за адресою: м. Львів, вул. Мазепи, 29, приміщення МАУП, четвертий поверх.
Тел.: 0(32) 252 44 22,
0(68) 501 65 43.
Коментарі