Щороку на 24 серпня журналісти просять мене розказати про "стан нації". Це стало вже для мене чимось на зразок професійного обов'язку. І, як часто буває, обов'язком досить нудним. Бо з року в рік журналісти мені ставлять не ті запитання, на які справді хотілося б відповісти – про мову, Бандеру й перспективи європейської інтеграції.
Цього року мені повезло – не так із журналістом, як із кимось, хто ховається під ніком Кельтич. Під моїм інтерв'ю він лишив коментар: "Скільки прочитав матеріалів, жодного разу не побачив, щоб він щось пропонував конкретного… Ти, матолку, запропонуй нарешті щось мудре, як ти такий "великий" фільозуф, а не вий на місяць, ліберасте зацофаний!"
Виклик приймаю. Сформулюю його у вигляді задачки. Отже, маємо:
1) Молоду національну державу, поділену мовно, релігійно, політично, а дехто каже – ще й цивілізаційно.
2) Країну, багату на ресурси, але з невисокими стандартами життя – багату країну бідних людей.
Треба: знайти вихід.
Почну з того, де цього виходу не треба шукати.
Ми маємо молоду національну державу, поділену мовно, релігійно, політично, а дехто каже – ще й цивілізаційно. Країну, багату на ресурси, але з невисокими стандартами життя – багату країну бідних людей
Його не треба, на мою думку, шукати в національному будівництві. Бо, по-перше, є багато держав, що перебувають у подібній ситуації, що й Україна. Однак вони спокійно собі існують, навіть входять у Велику сімку, як Італія, стали новими "економічними тиграми", як Індія чи – о іронія! – центром об'єднаної Європи, як Бельгія.
А, по-друге, Україна ось уже 20 років колеться, але таки не розколюється. Давайте приймемо це як факт, і шукаймо розв'язки в тій конфігурації, що вже є, а не шляхом відлучення від України Галичини чи Донбасу.
Не думаю, що вихід треба шукати в наявності природних ресурсів чи технологій, що стали би джерелом нового національного багатства. Бо кожне багатство – старе чи нове, природне чи винайдене – у нас розбирають ті, хто при владі. А решта – переважна більшість – усе одно залишаються бідними.
Тобто, як пише Таня Малярчук, "у нас ж..а не об'єктивна, а суб'єктивна".
Тому вихід є деінде. Його не треба відкривати, як Америку. Він існує не від учора і перевірений історією: треба зробити так, щоб кожен громадянин, хто хоче відкрити свій бізнес, міг зробити це за півдня – а краще, за півгодини. Без дозволів чи перевірок санепідемстанції, пожежної чи податкової.
Це є перша умова. Але не єдина. Добрий господар теж, перед тим як зарізати свиню чи гуску, добре її годує. Тому не вистачає, щоб влада давала розвивати твій бізнес, – вона має ще гарантувати, що тебе наприкінці не заріжуть. Треба, щоб власність була недоторканою. За влади Кучми й Медведчука від бізнесу вирізали не лише "жир" – податковий ніж вишкрібував бізнесменів під самий хребет. За Януковича, як розповідають мені окремі підприємці, дозволів і втручання стало менше. Чи так є насправді, не знаю. Припускаю, що інші бізнесмени мають іншу думку. Але справа не в тому. Навіть якщо Янукович виконує першу умову, він провалює другу: за нього забирають усе, що погано лежить. Чи, правильніше, усе, що лежить добре: якщо маєш добрий бізнес або йде на покращання, до тебе приходять і кажуть "поділитися". Тому цей режим не має майбутнього.
Вихід полягає у приході до влади людей, готових гарантувати виконання обидвох умов. Історія показує, що переважно це є група вмотивованих прагматиків, яких мало або зовсім не цікавить ідеологія. І які навіть готові на політичне самовбивство, бо після їхніх реформ їх навряд чи оберуть удруге. Або ж вони вдаються до авторитаризму – як теперішній Китай, але не забувають при цьому нарощувати суспільне багатство. Їх не любитимуть за їхнього життя, але прославлятимуть після їхньої смерті.
Проблема з Україною полягає в тому, що ми досі не вирішили проблеми першого порядку – як забезпечити так званий стабільний розвиток. Він один. І один тільки є джерелом суспільного багатства.
Не кажу, що після цього в нас зникнуть усі проблеми. Ні, більшість із них лишаться. Але вони є другорядні, порівняно з першою, та й розв'язувати їх легше у суспільстві багатшому. Бо суспільне багатство
згладжує гостроту конфліктів, а на голодний шлунок тяжче думається.
Тому для початку ми маємо почати ставити собі інші запитання. Чого чекаю з року в рік від журналістів – та й не лише від них – і маю надію, що колись дочекаюся
Коментарі
34