Від застою води закислюється ґрунт
— Душа болить, як подивлюся на город, — розповідає Марія Сидора, 61 рік, із села Маклаївка Коростенського району Житомирської області. — Дощі лили чотири дні. Картопля так позамокала, що мушу пересаджувати. Половину розсади помідорів зливи побили. А решта ослабла, її фітофтора доїсть.
Наприкінці травня в багатьох областях України дощі не вщухали по кілька днів. Земля не встигала просихати та вбирати воду. Городи затопило. Їх варто розпушити, тоді вода швидше просочиться.
— Корінню городини потрібне повітря, яке не доходить через затоплення. Варто якнайшвидше позбутися зайвої води. Від її застою ґрунт закислиться, — розповідає 47-річний Михайло Власов з Інституту ґрунтознавства ім. Олександра Соколовського. — Зливи матимуть гірші наслідки для городів на схилі. Може початися водна ерозія ґрунту. Змивається верхній шар, і знижується родючість ділянки.
Зернові й олійні культури мало реагують на зайву вологу, на відміну від кормових. Дощі вимивають рухомі речовини з ґрунту — азот, магній і калій.
— Катастрофи не сталося. Бульби ще не зав'язалися, просто лежать у землі, — каже Юрій Левицький, 59 років, агроном з Жидачева Львівської області. — Якщо господарі переживають, ще не пізно пересадити картоплю чи пересіяти буряки. Торік була гірша весна, без дощів. Рослини горіли на очах.
Щоб запобігти негативним наслідкам злив, варто робити американські грядки. Ті із земляними бортами, які утворюються при підгортанні городини. Грядка має бути завширшки 45 см. На ній поміщається два-три рядки. Між грядками відступають по 70–90 см, прохід мульчують соломою. При такій посадці рослини отримують максимум сонця та повітря.
— Так у ґрунті зберігаються черв'якові ходи, по яких стікає зайва волога й не застоюється на поверхні після зливи, — додає Марія Сидора.
Через надмірну вологу на ділянці поширюються хвороби та шкідники. Першими з'являються слимаки. Вони найбільше люблять болгарський перець. На грядки можна повипускати курей, вони поїдять шкідників. Або розвести 200 г аміаку в 10 л води й обприскати рослини ввечері.
Коментарі