Родить на всіх ґрунтах
— Нащо гнатися за єгипетськими чи голландськими сортами, коли свої маємо хороші? Просто треба знати, де їх знайти, — розповідає Ніна Фесюк, 54 роки, із селища Саврань Подільського району Одеської області.
Вирощує українську картоплю сортів Серпанок, Скарбниця, Вимір, Княгиня.
— Торік посадила Княгиню і не можу нею натішитися. Купила в Інституті картоплярства, який вивів цей сорт. Княгиня стійка до посухи, фітофтори та фузаріозу.
Сорт надврожайний. Дає 100 т бульб із 1 га, тоді як решта вітчизняних сортів — 20 т. Плоди овальні, рожеві. М'якоть солодка і сипка. Вічка дрібні, неглибокі. В одному корчі до 20 картоплин завбільшки з кулак.
— Для нашого рекордсмена немає поганої землі. Княгиня підходить для всіх типів ґрунтів і для клімату всіх областей, — розповідає Микола Фурдига, 40 років, заступник директора з наукової роботи Інституту картоплярства. — Ця картопля не вироджується 10 років. Це доказ того, що наука поспіває за змінами погоди.
Добрий урожай можна отримати лише із сертифікованої насіннєвої картоплі. Таку продають партіями по 20 кг — по 40 грн за 1 кг.
— Треба дивитися на призначення сорту. Для супів, борщів і пюре підійдуть картопля Скарбниця та Мирослава. Для смаження та запікання — Повінь і Случ, — додає Фурдига.
Добре плодоносить і фіолетова картопля Солоха з довгастими бульбами.
У кущі їх виростає більш як 20. Не боїться засух. Краще купувати картоплини вагою 90–120 грамів, що вмістяться на долоню. У більших часто бувають пустоти і вони не годяться для розведення. Для зменшення витрат бульби можна поділити на кілька частин. У кожній має бути паросток.
Сорт і ділянку для вирощування слід змінювати що п'ять років. Бо в ґрунті накопичуються інфекції.
150 тисяч гривень становить собівартість вирощування гектара картоплі. Висока ціна відлякує фермерів від картоплярства.
Коментарі