Рівень забруднення повітря в індійському Делі сягнув критичного рівня. На початку листопада 21 із 37 станцій контролю загазованості атмосфери зареєстрували на датчиках цифри 999. Далі шкала закінчується. У місті закрили школи. Старих і людей з малими дітьми попросили без потреби не виходити. Скасували 30 авіарейсів. Екологи кажуть, повітря може не очиститися до січня
Асмар ГАТТА, 46 років, поліцейський, Делі:
– Кілька років діє національна програма "Чисте повітря". Там хороші закони й заборони. Але їх не дотримуються.
Проблеми щороку починаються в жовтні, коли фермери збирають урожай. Спочатку там працює техніка. Потім готують землю, щоб знову сіяти зерно. Усе, що лишилося на полях від рису й кукурудзи, палять. Воно сильно чадить. Регіон виділив 200 поліцейських, щоб контролювати це. Вдень ми пояснювали, що палити не можна, вночі вони підпалювали. Штрафувати доводилось би все село.
Уряд пропонував купувати ці залишки й робити з них паливо. Та воно так само погано горить.
З понеділка маємо курсувати бідними районами й пояснювати, що треба переходити на екологічні види палива. Також скласти списки дуже хворих і слабких. Їм мають надати медичну допомогу безкоштовно. Але на це теж черга.
Трохи безглуздо, коли ми говоримо про забруднення повітря жінці, яка варить обід на висушеному коров'ячому гної. Взимку вони цим грітимуть свої бараки. Нам казали конфісковувати брикети з деревини і сушені кізяки. Але бідняки просто вб'ють на місці.
Патрулюю вулиці. Нежить маю з вересня. Увечері болить голова. Постійно сльозяться очі. Кашель не минає. Хоч не курю, відхаркую чорну мокроту.

Гувендер ДЖАТТА, 59 років, фтизіатр, Бангалор:
– Секретарка записує до мене на березень. Раніше не маю жодного вікна. А мати переживала, що моя спеціалізація не дуже модна. Тоді всі хотіли бути хірургами і стоматологами.
Науковці переконували, що людський організм здатен адаптуватися й до таких умов. Але по дітях бачу, що це неправда. У немовлят усі застуди проходять з ускладненнями. Їх доводиться вчити дихати усіма легенями. Часто якась частина просто не працює.
Третина дітей у місті мають астму. Це найбільший показник у країні. Смертність від наслідків цього захворювання в Індії найвища у світі. На конференції говорили, як запобігати цьому. Позиція міністерства – давати більше овочів дітям. Міністр охорони здоров'я офіційно радить їсти більше моркви. Маячня.
Хороша страховка, що покривала б лікувальні процедури для легень, коштує дорого. А зараз іще дорожчає. За останній місяць навіть я підняв ціну на 25 відсотків.
Сара ПАК, 28 років, терапевт, Нью-Делі:
– Удома маємо систему очищення повітря з гарантією рік. Але нам заборонено відчиняти вікна. Якщо спрацюють датчики на фільтрах, втратимо гарантію.
Я займалася дихальною йогою. Після заняття минулого тижня голова боліла ще два дні. Викладачка написала, що тимчасово припиняємо тренування.
Живемо в хорошому районі. Забудовник обіцяв, що дерева й кущі очищуватимуть повітря. Через це котедж коштував дорожче. Але в нас те саме, що й у найбідніших закапелках.
Охорона котеджного комплексу їздила на заводи й цегельні в радіусі 5 кілометрів. Вимагали, щоб ті припинили роботу. На одній фабриці їх побили. Бідняки сприймають ситуацію з екологією як даність. Їм нема коли думати про те, що має бути інакше.
Зараз такий рівень забруднення, ніби ви щодня викурюєте зо три пачки цигарок. У лікарні показували легені 4-річної дитини. Померла через застуду. Мати каже, почала задихатися і серце зупинилося. Легені – ніби в людини, яка все життя пропрацювала в шахті.
Яіс АМАР, 30 років, еколог, Делі:
– Програму "Чисте повітря" розробляли з екологами. Але втілити її неможливо. Понад три чверті людей живуть за межею бідності. Користуються найдешевшим паливом.
Уряд стимулює розвиток фермерства. Виділяють непогану допомогу. Але цього вистачає лише на стару техніку, найдешевший неочищений бензин чи дизельне паливо. Вони забруднюють воду добривами й пестицидами. І повітря. Але заборонити людям вирощувати рис не можна. Вони помруть із голоду.
Доньці у приватній школі дають броколі й моркву. Мають випивати півлітра спеціальної мінеральної води.
По телебаченню виступив міністр довкілля з проханням не палити жертовних вогнищ і феєрверків. Того ж дня поліція зафіксувала понад 70 вівтарів, де люди палили щось і просили чисте повітря. У віддалені райони патрулі просто не їздять.
Індія – на 174-му місці серед 178 країн із найзабрудненішим повітрям. Ще гірше – у Пакистані, Китаї, Непалі й Бангладеш. До цієї проблеми не ставляться серйозно.
Коментарі