вівторок, 28 квітня 2015 12:40

Клопп підвищив трансферну вартість футболістів. Це теж показник роботи тренера

ВАЛЕРІЙ КРИВЕНЦОВ ВИВІВ 19-РІЧНИХ ГРАВЦІВ "ШАХТАРЯ" У ФІНАЛ ЮНАЦЬКОЇ ЛІГИ ЧЕМПІОНІВ

ПІСЛЯ ЗАВЕРШЕННЯ КАР'ЄРИ ГРАВЦЯ ПІВРОКУ ЗАЙМАВСЯ СВОЇМИ СПРАВАМИ. Тоді академією "Шахтаря" керували Патрік фон Ліувен та Хенк фон Стей. Я не був із ними знайомий. Зателефонував Геннадієві Орбу й попросив поговорити з голландцями. Якщо є можливість, хай візьмуть мене на роботу. Геннадій замовив за мене слово. Я пройшов стажування, яке тривало два з половиною місяці. Ходив на всі тренування команд у вікових категоріях від 14 до 17 років. Знайомився, дивився, багато записував. Зрозумів, що це – моє.

ХОЧЕТЬСЯ ЕМОЦІЙ, ЯКІ ОТРИМУВАВ, КОЛИ БУВ ФУТБОЛІСТОМ. Тренерство – це творча робота. Цікаво було подивитися, чи буду гнучкий на цій посаді.

У ТРЕНЕРІВ "ШАХТАРЯ" БУЛО БАГАТО МОЖЛИВОСТЕЙ їздити на стажування в провідні клуби Європи – Англію, Іспанію, Італію, Німеччину, Нідерланди.

СТЕЖУ ЗА РОБОТОЮ ХОСЕПА ҐВАРДІОЛИ, АРСЕНА ВЕНГЕРА ТА ЮРГЕНА КЛОППА. Іспанець подобався ще коли був футболістом. Він задавав темп атаки й був мозковим центром команди. Було цікаво спостерігати за його першими кроками як тренера. У Венгера щосезону оновлюється команда. Клопп зібрав нікому невідомих футболістів і досягнув із ними хороших результатів, а також підвищив їх трансферну вартість. На будь-якого гравця його команди є попит. Це теж показник роботи тренера.

МИ З КОЛЕГАМИ на своєму прикладі й на прикладі багатьох спортсменів намагаємося донести до гравців, що у спорті не можна зупинятися, весь час треба йти вперед. Розповідаємо про випадки, коли футболіст проходив усі збірні на юнацькому рівні, а до національної не потрапляв. У 23 чи 24 роки закінчував з футболом і спивався.

БЕЗ УДАЧІ У ФУТБОЛІ – ніяк. Команда створить десяток моментів і не реалізує жодного, а суперник матиме один шанс, виграє матч 1:0 – і пройде далі.

Валерій КРИВЕНЦОВ. Народився 31 липня 1973 року в Донецьку. Один із найкращих гравців ”Шахтаря” 1990-х. Діяв на позиції півзахисника. Був капітаном команди.  У складі ”гірників” провів 224 матчі, забив 49 голів. Шість разів ставав срібним призером чемпіонату України і тричі вигравав національний кубок. Двічі потрапляв до списку 33-х найкращих футболістів країни.  Після ”Шахтаря” виступав за донецький і запорізький ”Металурги”, луцьку ”Волинь” та казахстанський ”Актобе”.  Зіграв 17 матчів за збірну України. Завершив кар’єру футболіста 33-річним. З 2006-го працює в клубній академії ”Шахтаря”.  Два роки поспіль з командою 19-річних грає в юнацькій Лізі чемпіонів. Минулого розіграшу в 1/8 фіналу поступився лондонському ”Арсеналу” – 1:3. Цього року ”Шахтар” посів перше місце в групі, випередивши білоруський БАТЕ, іспанський ”Атлетик” і португальський ”Порту”. У стикових матчах ”гірники” пройшли грецький ”Олімпіакос” – 1/8, португальську ”Бенфіку” – чвертьфінал і бельгійський ”Андерлехт” – півфінал. У фіналі програли лондонському ”Челсі” – 2:3.  Любить читати книжки зі спортивної психології.  Одружений. Виховує двох доньок
Валерій КРИВЕНЦОВ. Народився 31 липня 1973 року в Донецьку. Один із найкращих гравців ”Шахтаря” 1990-х. Діяв на позиції півзахисника. Був капітаном команди. У складі ”гірників” провів 224 матчі, забив 49 голів. Шість разів ставав срібним призером чемпіонату України і тричі вигравав національний кубок. Двічі потрапляв до списку 33-х найкращих футболістів країни. Після ”Шахтаря” виступав за донецький і запорізький ”Металурги”, луцьку ”Волинь” та казахстанський ”Актобе”. Зіграв 17 матчів за збірну України. Завершив кар’єру футболіста 33-річним. З 2006-го працює в клубній академії ”Шахтаря”. Два роки поспіль з командою 19-річних грає в юнацькій Лізі чемпіонів. Минулого розіграшу в 1/8 фіналу поступився лондонському ”Арсеналу” – 1:3. Цього року ”Шахтар” посів перше місце в групі, випередивши білоруський БАТЕ, іспанський ”Атлетик” і португальський ”Порту”. У стикових матчах ”гірники” пройшли грецький ”Олімпіакос” – 1/8, португальську ”Бенфіку” – чвертьфінал і бельгійський ”Андерлехт” – півфінал. У фіналі програли лондонському ”Челсі” – 2:3. Любить читати книжки зі спортивної психології. Одружений. Виховує двох доньок

У МИНУЛОМУ СЕЗОНІ в 1/8 фіналу юнацької Ліги чемпіонів грали на виїзді проти лондонського "Арсеналу". Приїхали в дуже хорошій фізичній формі. Такої сильної команди в нас я ще не бачив. Усі разом пройшли збори й мали 20 рівноцінних футболістів. Не було жодного травмованого. Перегравали "Арсенал" за всіма параметрами, пресингували протягом двох таймів на їхній половині поля. Пропустили випадковий гол і відігралися. На перерву пішли з рахунком 1:1. У другому таймі в нас було шість стовідсоткових моментів – три штанги, два виходи один на один. Але нам бракувало удачі. А в "Арсенала" був момент, коли ми помилилися в центральній зоні, і пенальті. Дуже прикра поразка.

ВЧИМО ФУТБОЛІСТІВ ОДНАКОВО ГРАТИ ПРОТИ СИЛЬНИХ І СЛАБКИХ СУПЕРНИКІВ. Не втрачати концентрації.

ПЕРЕД ДВОМА НІЧИЙНИМИ МАТЧАМИ З "ПОРТУ" я вже на розминці бачив, що ми не виграємо. Було кілька факторів: дорога, складний переліт, синтетичне поле, на якому ми тренуємося в Україні. Там хлопці вийшли на траву і в них одразу "сіли" ноги. А наступного дня – гра. Це одна з причин наших невдалих перших таймів.

ТЕ САМЕ БУЛО ПЕРЕД МАТЧЕМ З "БЕНФІКОЮ" у чвертьфіналі Ліги чемпіонів. Провели розминку. За 15 хвилин до початку поєдинку заходимо в роздягальню, і всі хлопці звертаються до масажиста. Ніг "нема". Він їм швиденько приводить у порядок різні групи м'язів.

СТАРАЮСЬ ЗАВЖДИ ОДНУ ЗАМІНУ ТРИМАТИ ДО ОСТАННЬОГО. Може трапитися все, що завгодно. Наприклад, воротар отримає червону карточку. З "Бенфікою" не провів жодної заміни. Ті, хто починав матч, ті й закінчили. Все складалося так, що не було потреби когось міняти.

КОЖНА ГРА – ЦЕ ОКРЕМА ІСТОРІЯ ЗІ СВОЇМ СЦЕНАРІЄМ.

ЯКЩО В КОМАНДІ ХОРОША КОНКУРЕНЦІЯ І Є РІВНОЦІННІ ГРАВЦІ, то тренер завжди вагається кого ставити у склад. З другого боку, є певна планка, нижче якої футболіст не може опускатися. Переважно на таких наставник і робить ставку.

НЕ БАЧИВ, ЩОБ МІРЧА ЛУЧЕСКУ (головний тренер першої команди "Шахтаря". – "Країна") приходив на мої матчі. Їх переглядали його помічники, тому інформацію він отримував.

ТРЕНЕР МАЄ РОЗБИРАТИСЯ В ТАКТИЦІ, мати добре розвинену інтуїцію та знання на відповідному рівні. Треба вміти читати гру, варіювати складом, передбачати події в матчі, враховуючи особливості своїх і чужих гравців.

ЩО ТРЕНЕР ХОЧЕ РОЗВИВАТИ У ГРАВЦІВ – швидкість, витривалість, силу? Відштовхуючись від цього, і варіюються навантаження на заняттях.

ГРАЄМО МАТЧ ЗА МАТЧЕМ. Немає часу тренуватися. Працюємо за принципом: відіграли й відновилися. Хлопці, які не грають, проводять багато часу без навантажень. Тренер повинен тримати їх у хорошому фізичному тонусі й постійно заохочувати: не опускай руки, продовжуй працювати, у тебе завжди буде шанс.

ФУТБОЛІСТ ПОВИНЕН швидко думати, бути атлетичним, витривалим, фізично розвиненим, з гарною координацією, силовими якостями, вміти міцно стояти на ногах і грати на будь-якій позиції. Принаймні кожну з них розуміти.

МОЄ ЗАВДАННЯ – розвивати гравців. На тренуваннях робимо все, щоб їм було некомфортно. Футболіст повинен потрапляти в незручну позицію і знаходити вихід. Що вище рівень, то менше часу лишається на прийняття рішень. Тому я їх і тасую.

У КІЛЬКОХ МАТЧАХ НАШ ЦЕНТРАЛЬНИЙ ПІВЗАХИСНИК НЕ ВІДДАВАВ М'ЯЧ ПРАВОМУ ЗАХИСНИКУ. Питаю його: "Він біжить в атаку, кидає свою зону, витрачає сили. Чому ти не заохотиш його передачею?" Відповідає, що не бачив. Я його на три матчі поставив правим захисником, а всім хлопцям сказав не грати з ним. Потім питаю: "Ну, що? Важко?" Відповідає: "Передач ніхто не дає, я в "милі", по моїй зоні атака, назад не встигаю". Важливо періодично міняти гравців, щоб вони відчували ці моменти.

ТРИ РОКИ ТОМУ БУЛИ НА ЗБОРАХ В АЛУШТІ З ГРУПОЮ 16-РІЧНИХ. У контрольному матчі я всіх нападників поставив у захист, захисників – у півзахист, а півзахисників – у напад.

ЗАРАЗ ДЛЯ МОЛОДИХ В УКРАЇНСЬКОМУ ФУТБОЛІ є оптимальні можливості зарекомендувати себе. Кожна команда Прем'єр-ліги довіряє їм. Це видно навіть на прикладі "Динамо" й "Шахтаря".

ПРАГНУ РЕАЛІЗУВАТИСЯ ДО КІНЦЯ. В мене залишилось відчуття невдоволення кар'єрою футболіста. Хочеться спробувати себе на вищому рівні. Але, з другого боку, "Шахтар" для мене дуже важливий. Я народився в Донецьку, ріс біля стадіону, сидів на териконах і не пропускав жодного матчу команди. Пройшов усі сходинки навчання і виступав за першу команду. Вже вісім років треную в академії. Майже все життя в "Шахтарі". Хотілося б зробити кар'єру саме в рідному клубі.

ПОЇХАВ ІЗ ДОНЕЦЬКА ТОРІК У ТРАВНІ. Вдалося відвідати рідне місто у січні. Їхав з єдиною метою – побачити батьків і друзів, привітатися й обняти. Так і зробив.

ВСЕ МОЄ СВІДОМЕ ЖИТТЯ ПРОЙШЛО В ДОНЕЦЬКУ. Звичайно, хочу повернутися додому. Повірте, там живуть дуже добрі люди. Мало де зустрічав таку гостинність.

Зараз ви читаєте новину «Клопп підвищив трансферну вартість футболістів. Це теж показник роботи тренера». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua