ВАЛЕРІЙ КРИВЕНЦОВ ВИВІВ 19-РІЧНИХ ГРАВЦІВ "ШАХТАРЯ" У ФІНАЛ ЮНАЦЬКОЇ ЛІГИ ЧЕМПІОНІВ
ПІСЛЯ ЗАВЕРШЕННЯ КАР'ЄРИ ГРАВЦЯ ПІВРОКУ ЗАЙМАВСЯ СВОЇМИ СПРАВАМИ. Тоді академією "Шахтаря" керували Патрік фон Ліувен та Хенк фон Стей. Я не був із ними знайомий. Зателефонував Геннадієві Орбу й попросив поговорити з голландцями. Якщо є можливість, хай візьмуть мене на роботу. Геннадій замовив за мене слово. Я пройшов стажування, яке тривало два з половиною місяці. Ходив на всі тренування команд у вікових категоріях від 14 до 17 років. Знайомився, дивився, багато записував. Зрозумів, що це – моє.
ХОЧЕТЬСЯ ЕМОЦІЙ, ЯКІ ОТРИМУВАВ, КОЛИ БУВ ФУТБОЛІСТОМ. Тренерство – це творча робота. Цікаво було подивитися, чи буду гнучкий на цій посаді.
У ТРЕНЕРІВ "ШАХТАРЯ" БУЛО БАГАТО МОЖЛИВОСТЕЙ їздити на стажування в провідні клуби Європи – Англію, Іспанію, Італію, Німеччину, Нідерланди.
СТЕЖУ ЗА РОБОТОЮ ХОСЕПА ҐВАРДІОЛИ, АРСЕНА ВЕНГЕРА ТА ЮРГЕНА КЛОППА. Іспанець подобався ще коли був футболістом. Він задавав темп атаки й був мозковим центром команди. Було цікаво спостерігати за його першими кроками як тренера. У Венгера щосезону оновлюється команда. Клопп зібрав нікому невідомих футболістів і досягнув із ними хороших результатів, а також підвищив їх трансферну вартість. На будь-якого гравця його команди є попит. Це теж показник роботи тренера.
МИ З КОЛЕГАМИ на своєму прикладі й на прикладі багатьох спортсменів намагаємося донести до гравців, що у спорті не можна зупинятися, весь час треба йти вперед. Розповідаємо про випадки, коли футболіст проходив усі збірні на юнацькому рівні, а до національної не потрапляв. У 23 чи 24 роки закінчував з футболом і спивався.
БЕЗ УДАЧІ У ФУТБОЛІ – ніяк. Команда створить десяток моментів і не реалізує жодного, а суперник матиме один шанс, виграє матч 1:0 – і пройде далі.
У МИНУЛОМУ СЕЗОНІ в 1/8 фіналу юнацької Ліги чемпіонів грали на виїзді проти лондонського "Арсеналу". Приїхали в дуже хорошій фізичній формі. Такої сильної команди в нас я ще не бачив. Усі разом пройшли збори й мали 20 рівноцінних футболістів. Не було жодного травмованого. Перегравали "Арсенал" за всіма параметрами, пресингували протягом двох таймів на їхній половині поля. Пропустили випадковий гол і відігралися. На перерву пішли з рахунком 1:1. У другому таймі в нас було шість стовідсоткових моментів – три штанги, два виходи один на один. Але нам бракувало удачі. А в "Арсенала" був момент, коли ми помилилися в центральній зоні, і пенальті. Дуже прикра поразка.
ВЧИМО ФУТБОЛІСТІВ ОДНАКОВО ГРАТИ ПРОТИ СИЛЬНИХ І СЛАБКИХ СУПЕРНИКІВ. Не втрачати концентрації.
ПЕРЕД ДВОМА НІЧИЙНИМИ МАТЧАМИ З "ПОРТУ" я вже на розминці бачив, що ми не виграємо. Було кілька факторів: дорога, складний переліт, синтетичне поле, на якому ми тренуємося в Україні. Там хлопці вийшли на траву і в них одразу "сіли" ноги. А наступного дня – гра. Це одна з причин наших невдалих перших таймів.
ТЕ САМЕ БУЛО ПЕРЕД МАТЧЕМ З "БЕНФІКОЮ" у чвертьфіналі Ліги чемпіонів. Провели розминку. За 15 хвилин до початку поєдинку заходимо в роздягальню, і всі хлопці звертаються до масажиста. Ніг "нема". Він їм швиденько приводить у порядок різні групи м'язів.
СТАРАЮСЬ ЗАВЖДИ ОДНУ ЗАМІНУ ТРИМАТИ ДО ОСТАННЬОГО. Може трапитися все, що завгодно. Наприклад, воротар отримає червону карточку. З "Бенфікою" не провів жодної заміни. Ті, хто починав матч, ті й закінчили. Все складалося так, що не було потреби когось міняти.
КОЖНА ГРА – ЦЕ ОКРЕМА ІСТОРІЯ ЗІ СВОЇМ СЦЕНАРІЄМ.
ЯКЩО В КОМАНДІ ХОРОША КОНКУРЕНЦІЯ І Є РІВНОЦІННІ ГРАВЦІ, то тренер завжди вагається кого ставити у склад. З другого боку, є певна планка, нижче якої футболіст не може опускатися. Переважно на таких наставник і робить ставку.
НЕ БАЧИВ, ЩОБ МІРЧА ЛУЧЕСКУ (головний тренер першої команди "Шахтаря". – "Країна") приходив на мої матчі. Їх переглядали його помічники, тому інформацію він отримував.
ТРЕНЕР МАЄ РОЗБИРАТИСЯ В ТАКТИЦІ, мати добре розвинену інтуїцію та знання на відповідному рівні. Треба вміти читати гру, варіювати складом, передбачати події в матчі, враховуючи особливості своїх і чужих гравців.
ЩО ТРЕНЕР ХОЧЕ РОЗВИВАТИ У ГРАВЦІВ – швидкість, витривалість, силу? Відштовхуючись від цього, і варіюються навантаження на заняттях.
ГРАЄМО МАТЧ ЗА МАТЧЕМ. Немає часу тренуватися. Працюємо за принципом: відіграли й відновилися. Хлопці, які не грають, проводять багато часу без навантажень. Тренер повинен тримати їх у хорошому фізичному тонусі й постійно заохочувати: не опускай руки, продовжуй працювати, у тебе завжди буде шанс.
ФУТБОЛІСТ ПОВИНЕН швидко думати, бути атлетичним, витривалим, фізично розвиненим, з гарною координацією, силовими якостями, вміти міцно стояти на ногах і грати на будь-якій позиції. Принаймні кожну з них розуміти.
МОЄ ЗАВДАННЯ – розвивати гравців. На тренуваннях робимо все, щоб їм було некомфортно. Футболіст повинен потрапляти в незручну позицію і знаходити вихід. Що вище рівень, то менше часу лишається на прийняття рішень. Тому я їх і тасую.
У КІЛЬКОХ МАТЧАХ НАШ ЦЕНТРАЛЬНИЙ ПІВЗАХИСНИК НЕ ВІДДАВАВ М'ЯЧ ПРАВОМУ ЗАХИСНИКУ. Питаю його: "Він біжить в атаку, кидає свою зону, витрачає сили. Чому ти не заохотиш його передачею?" Відповідає, що не бачив. Я його на три матчі поставив правим захисником, а всім хлопцям сказав не грати з ним. Потім питаю: "Ну, що? Важко?" Відповідає: "Передач ніхто не дає, я в "милі", по моїй зоні атака, назад не встигаю". Важливо періодично міняти гравців, щоб вони відчували ці моменти.
ТРИ РОКИ ТОМУ БУЛИ НА ЗБОРАХ В АЛУШТІ З ГРУПОЮ 16-РІЧНИХ. У контрольному матчі я всіх нападників поставив у захист, захисників – у півзахист, а півзахисників – у напад.
ЗАРАЗ ДЛЯ МОЛОДИХ В УКРАЇНСЬКОМУ ФУТБОЛІ є оптимальні можливості зарекомендувати себе. Кожна команда Прем'єр-ліги довіряє їм. Це видно навіть на прикладі "Динамо" й "Шахтаря".
ПРАГНУ РЕАЛІЗУВАТИСЯ ДО КІНЦЯ. В мене залишилось відчуття невдоволення кар'єрою футболіста. Хочеться спробувати себе на вищому рівні. Але, з другого боку, "Шахтар" для мене дуже важливий. Я народився в Донецьку, ріс біля стадіону, сидів на териконах і не пропускав жодного матчу команди. Пройшов усі сходинки навчання і виступав за першу команду. Вже вісім років треную в академії. Майже все життя в "Шахтарі". Хотілося б зробити кар'єру саме в рідному клубі.
ПОЇХАВ ІЗ ДОНЕЦЬКА ТОРІК У ТРАВНІ. Вдалося відвідати рідне місто у січні. Їхав з єдиною метою – побачити батьків і друзів, привітатися й обняти. Так і зробив.
ВСЕ МОЄ СВІДОМЕ ЖИТТЯ ПРОЙШЛО В ДОНЕЦЬКУ. Звичайно, хочу повернутися додому. Повірте, там живуть дуже добрі люди. Мало де зустрічав таку гостинність.
Коментарі