Петро Порошенко переміг у першому турі президентських виборів, набравши понад половину всіх голосів. Тому другий тур, що мав пройти 15 червня, непотрібний. Кампанія п'ятого президента України будувалася на необхідності виборів саме в один тур. Це мало допомогти державі впоратися з внутрішніми та зовнішніми викликами.
ЗАПИТУЄМО ЕКСПЕРТІВ: ЯК МАЄ ПЕТРО ПОРОШЕНКО РОЗПОРЯДИТИСЯ ТРЬОМА ТИЖНЯМИ – ВИВІЛЬНЕНИМ ЧАСОМ МІЖ ПЕРШИМ ТА ДРУГИМ ТУРАМИ?
Кость БОНДАРЕНКО, 44 роки, політолог:
– ПРЕЗИДЕНТ МАЄ ЗРОБИТИ ДЕКІЛЬКА КРОКІВ. Перше: відвідати Варшаву, де зустрітися з президентом США Бараком Обамою та главою Польщі Броніславом Комаровським. Це буде офіційне свідчення прозахідної позиції лідера української держави
Друге: доведеться з'ясувати стосунки з Володимиром Путіним. Порошенко має продемонструвати, що Україна Крим "не здає".
Третє: організація круглого столу щодо Сходу. В нинішніх умовах проводити антитерористичну операцію – неефективно. Потрібні переговори зі впливовими людьми. На жаль, такими є персонажі типу Стрілка (громадянин Росії Ігор Гіркін. – "Країна"). У нього реальна влада.
Також президенту слід демонструвати своє бачення нової Конституції. Актуальне питання – кому Порошенко продасть свої активи. Їхнім власником може стати, наприклад, його син, або ж якась довірена особа.
Із перших днів Порошенко повинен говорити не лише про реформи, а й про джерела їх реалізації. Головне – забезпечити прозорість у всьому. Зокрема, без цього не побороти корупцію.
Володимир ГОРБАЧ, 44 роки, експерт із міжнародних питань:
– ДЛЯ ПОРОШЕНКА ВАЖЛИВО ЯКОМОГА ШВИДШЕ ОРГАНІЗУВАТИ ПРОЦЕДУРУ ПЕРЕДАЧІ ВЛАДИ – ІНАВГУРАЦІЮ. Має консолідувати навколо себе представників української політичної еліти і зміцнювати свою команду.
Країна чекає від новообраного лідера негайного втручання в ситуацію на Сході. Із терористами спілкуватися немає сенсу. З регіональними елітами Порошенко розмовляв. Ця комунікація виявилась неефективною. Тому президенту потрібно мобілізувати громадську думку. АТО поки що неефективна. Отже, треба переглянути кадрові призначення серед вищого військового керівництва.
Багато запитань викликає бізнес Порошенка. Особливо його російські активи. Їх треба позбутися, аби цим фактом не маніпулювали.
Для Петра Олексійовича не властиво робити радикальні кроки чи виголошувати гучні заяви. Він зберігатиме обережність так довго, як тільки зможе. Залишатиме відчиненими двері для ймовірних партнерів.
Індикатором змін буде кадрова політика. Особливу увагу слід звернути на призначення в оборонній сфері. Також важливий показник – проведення дострокових парламентських виборів. Він має проштовхувати їх у Верховній Раді.
Борис КУШНІРУК, 48 років, економіст:
– НАСАМПЕРЕД ПОРОШЕНКУ ТРЕБА СФОРМУВАТИ КОМАНДУ. Друге завдання – навести лад на Донбасі. Наш генералітет ніколи не воював і не вміє цього робити. Але в нового президента немає іншого виходу, ніж проводити антитерористичну операцію в посиленому режимі. Якщо вона триватиме місяцями, то це вже не АТО. Можливо, на певній території треба ввести воєнний стан.
Одним із перших законопроектів нового президента має бути документ про децентралізацію влади. Коли повноваження надають не обласним радам, а громадам населених пунктів. Бо немає такого поняття, як громада області чи громада району.
Андрій ОКАРА, 54 роки, політолог:
– НОВООБРАНИЙ ПРЕЗИДЕНТ УЖЕ ЗРОБИВ НИЗКУ ВАЖЛИВИХ ЗАЯВ. Він наголосив, що боротиметься за Крим, продовжить антитерористичну операцію і водночас зацікавлений у конструктивному діалозі з Росією.
У найближчі тижні Порошенко мав би представити коротку стратегію розвитку України. Потрібен конкретний план дій із реформування держави. Має бути пояснено, яким чином президент збирається досягати поставлених цілей.
Основна проблема Петра Олексійовича – відсутність команди. За кілька тижнів він повинен її сформувати. Підібрати людей, які зможуть реалізувати його ідеї.
Одне з першочергових завдань – урегулювання ситуації на Донбасі. Йому доведеться спілкуватися з регіональними лідерами громадської думки, з представниками політичної еліти, з місцевою інтелігенцією. Із сепаратистами-бойовиками вести перемовини немає смислу.
Іван ПАТРИЛЯК, 38 років, історик:
– ЗАРАЗ ПОРОШЕНКО МАЄ ФОРМУВАТИ ДІЄЗДАТНУ КОМАНДУ. Важливо в короткі терміни окреслити, хто буде в його найближчому оточенні та хто займе ключові посади в країні.
Друге: активізувати вирішення ситуації на Донбасі. Поки що Петро Порошенко не інавгурований. Тому повинен на неофіційному рівні з'ясувати з найбільш достовірних джерел поведінку всіх керівників АТО. Визначити, наскільки їхня діяльність була ефективною. Це допоможе приймати адекватні кадрові рішення та окреслити подальший перебіг спецоперації.
Третє: треба налагодити плідний діалог з елітами Сходу.
Четверте: вести активні переговори із союзниками – США та ЄС. Кулуарні розмови найкраще проводити зараз, щоб після інавгурації не витрачати на них часу.
Потрібна радикально інша кадрова політика. Зокрема, масове скорочення чиновників. Перебудова апарату МВС, СБУ, податкового відомства. Максимальна прозорість у роботі цих структур.
Ігор ЛОСЄВ, 59 років, публіцист:
– ПОРОШЕНКО МАЄ ДІЯТИ. Перше: хоч і неформально, повинен узяти в свої руки координування силових структур, зокрема – керування антитерористичною операцією. Бо Путін не гальмуватиме. І що ще може статися на Донбасі до інавгурації президента – ми не знаємо. Тому Порошенку потрібно перебудувати всю діяльність Генерального штабу, Служби безпеки й Міністерства внутрішніх справ. Судячи з його заяв, він це розуміє.
Вести переговори з терористами немає сенсу. Адже вони не є самостійними, а перебувають на дистанційному керуванні Кремля. Це все одно, що домовлятися із солдатами супротивника, а не з їхнім командуванням. Рінат Ахметов цю гру програв. Дуже довго вдавав, що на Донбасі від нього щось залежить. А тепер утік до Києва. Це означає, що Ахметов Донбасом уже не керує. Тому основне завдання сьогодні – прискорення і завершення антитерористичної операції. Пізніше президент має почати будувати міцну армію, бо російська загроза нікуди не подінеться. Маємо виховувати в нашому народі замість гнилого пацифізму – оборонну свідомість.
Друге: у нас чомусь панічно бояться оголошення воєнного стану. Але його потрібно оголосити – встановити комендантську годину, перевіряти документи, щоб нарешті прибрати з вулиць озброєних бандитів, і люди відчули б стабільність й особисту безпеку.
Третє: Порошенко вже зараз має заявити, що після наведення порядку пройдуть максимально чесні, підконтрольні центру місцеві вибори. На рівні сільських, селищних, міських та обласних рад. Щоб перезавантажити місцеву владу після так званих народних мерів та інших озброєних психопатів.
Четверте: у найближчі тижні Порошенко має продати свій бізнес.
П'яте: потрібно проштовхувати перевибори до Верховної Ради. Бо Янукович утік, але колективний "янукович" залишився в парламенті.
Коментарі