пʼятниця, 21 жовтня 2022 08:08

Вчені виявили величезну чорну діру біля Сонячної системи

Вчені виявили величезну чорну діру біля Сонячної системи
Чорні дірки у складі подвійних систем стають добре помітними, коли починають годуватися зіркою-сусідом і випускати рентгенівське випромінювання. Фото: pixabay.com

Астрономи виявили гігантську чорну діру на відстані 474 парсеки або понад 1,5 тис. світлових років від Сонячної системи.

Виявлений об'єкт має зіркову масу, яка в 12 разів перевищує масу Сонця. Про відкриття повідомили у препринті Університету Алабами в Гантсвіллі, доступному на сайті arXiv.

"Проаналізувавши каталог подвійних систем Data Release 3, зібраний завдяки спостереженням космічного телескопа Gaia, дослідники виявили об'єкт, розташований ближче до Сонячної системи, ніж будь-яка інша відома чорна діра", – ідеться у повідомленні.

Увагу астрономів привернула система, де зірка головної послідовності спектрального класу G (жовтий колір) оберталася навколо невидимого об'єкта ексцентричною орбітою періодом 185 днів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найпотужніший телескоп зробив унікальну світлину далекого космосу

"Спектральний розподіл енергії, який показує її залежність від довжини хвилі світла, підтвердив, що зірка у системі є єдиним джерелом випромінювання. Вимірювання радіальної швидкості зірки на основі спостережень, проведених за допомогою автоматичного пошуковика планет Лікської обсерваторії, телескопа Кека та інших інструментів, показало, що видимий компаньйон обертається довкола дуже масивного невидимого об'єкта. Учені розрахували масу об'єкта, яка склала 11,9 маси Сонця", – вказано у препринті.

Імовірно, раніше ця зірка, вік якої становить 7,1 плюс-мінус 3,8 млрд років, була у складі потрійної системи та оберталася навколо двох масивних зірок, які пізніше утворили чорні діри або ж злилися в одну гігантську чорну діру.

Кількість подібних систем у Чумацькому Шляху становить майже 1 млн. Чорні дірки у складі подвійних систем стають добре помітними, коли починають годуватися зіркою-сусідом і випускати рентгенівське випромінювання.

Космічне агентство NASA опублікувало знімки зіткнення зонда DART з астероїдом, зроблені телескопами James Webb і Hubble. Організувавши епохальний експеримент із захисту Землі від астероїдів, що закінчився зіткненням зонда DART з небесним тілом, NASA не втратила можливості зробити знімки події з різних ракурсів. DART, розміром не більший за торговельний автомат, 26 вересня врізався в нешкідливий Діморфос розміром з футбольний стадіон на відстані 11 млн км від Землі.

Зараз ви читаєте новину «Вчені виявили величезну чорну діру біля Сонячної системи». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути