Сучасні батьки не завжди читають дітям казки. Деякі вважають, що це непотрібно. Інші - заклопотані, у них на це бракує часу. "Казки потрібні, щоб формувати y дитини певні уявлення. Насамперед – це добро і зло, почуття справедливості, сміливості та навіть патріотизму. Казки допомагають дитині творчо розвиватися, мислити та аналізувати. Головне, щоб казки були правильні", - розповідає Gazeta.ua психолог Наталія Носаль.
Чому дитині потрібно дитині читати казки?
- Казка – це перша художня література, з якою знайомиться дитина. У цих історіях закладені великі сенси та смисли. Хоч казкові історії відбуваються y фантастичних світах, вони всі дотичні до нашої реальності. У казках закладений механізм, який показує дитині модель майбутнього життя. Хороші персонажі збагачують високими моральними ідеалами, погані – формують почуття справедливості та порядності. З малечку казки розвивають та формують психологічний та інтелектуальний світ дитини.
Коли варто починати їх читати?
- Більшість фахівців сходяться на думці, що казки варто читати немовляті. Хоч по суті малюк маму ще не розуміє, але він вже реагує на мамин голос, її міміку та жести. Перш за все читання з перших місяців народження формує емоційний контакт між матір'ю та дитиною. Це зв'язок, який закладається на довгі роки. Тому він дуже важливий та потрібний.
Чи є казки спеціально для хлопчиків і спеціально для дівчаток?
- Немає. Казки, y яких багато різноманітних героїв - людей чи тварин, можна назвати універсальними. Їх зазвичай читають зовсім маленьким дітям. Казки про принцес та принців частіше читають дівчаткам. Хлопчикам – історії про сміливих, відважних та добрих воїнів. Батьки часто обирають казки для дітей на підсвідомому рівні.
Як обрати казку для дитини за віком? У якому віці які казки варто читати, a які - ні?
- Перша казка має бути простою, зрозумілою і короткою. Дітям до трьох років найкраще підійдуть народні казки, де серед героїв буде багато тварин. Розповідаючи історії, можна наслідувати голоси тварин, жестикулювати та показувати емоції. Серед таких казок "Ріпка", "Курочка Ряба", "Рукавичка", "Колобок". Дітям старшим трьох років варто читати книжки зі складнішим сюжетом, де багато позитивних героїв. У казках обов'язково має бути щасливий кінець і повчальна мораль. Після прочитання казки її можна обговорити з дитиною. Список казок для дітей такого віку дуже різноманітний. Я б рекомендувала "Гуси-лебеді", "Червона Шапочка" "Айболить", "Мойдодир", "Бременські музиканти", "Вінні Пух". Дітям дошкільного віку можна читати усі казки, які цікаві дитині. Крім того, вони самі можуть просити батьків прочитати ту чи іншу книгу. У віці п'яти-шести років вже можна читати книжки Андерсона, Шарля Перо, Кіплінга чи Пушкіна.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 5 порад, як привчити дитину до самостійності
Дитина пішла y школу. Батькам потрібно продовжувати читати казки?
- У цьому віці дитині потрібно прищеплювати любов до книги та розвивати інтерес до літератури. При виборі книг треба орієнтуватися на головного героя та його вчинки. Література має бути динамічною, з цікавим сюжетом та яскравими героями. Ідеально підійде українська дитяча класика від Всеволода Нестайка. Серед іноземних авторів – "Гаррі Поттер" Джоан Ролінґ.
Є вік, до якого дитині варто читати казки?
- Ні, не має. Єдине, коли дитина навчиться читати і стане дорослішою, вона може сказати, що читатиме самостійно.
Чи можна дитині читати страшні казки чи історії без щасливого кінця?
- Такі казки потрібні, адже має бути контраст: добро і зло. Не все в реальному світі правильно – не виняток казки. Крім того, сумні історії показують недосконалість цього світу, допомагають подолати страхи та комплекси. Але такі історії варто читати аж y дошкільному віці. Таким чином дитину можна підготувати до майбутнього життя y школі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як зупинити дитячу істерику - поради психолога
Казки варто читати лише на ніч?
- Не обов'язково. Якщо дитина спить вдень, то можна читати і тоді. Єдине, казка має стати вашим щоденним ритуалом. Бодай до п'яти років.
Читати казки треба зі звичайної книги чи підійде електронна?
- Краще читати друковані книги. Головне, щоб вони були великі та яскраво оформленні. Окрім тексту, є багато малюнків. Можна подивитися картинки, обговорити їх та навіть придумати ігри. До прикладу, дитину до трьох років можна попросити знайти на зображенні якийсь предмет, запитати про колір чи форму. З дитиною y віці п'яти років можна щось порахувати чи навіть вчити літери.
Коментарі