20 квітня 1902 року французькі дослідники П'єр і Марія Кюрі вперше виокремили чистий радій. Це радіоактивний хімічний елемент.
Учені виявили, що відходи, які залишаються з уранової руди, радіоактивніші за чистий уран. З цих відходів подружжя після кількох років інтенсивної роботи виділило два сильно радіоактивних елементи: полоній і радій.
Перше повідомлення про відкриття радію Кюрі зробили 26 грудня 1898 року у Французькій академії наук. 1902-го Кюрі й Андре Деб'єрн виділили чистий радій завдяки електролізу хлориду радію на ртутному катоді й подальшої дистиляції у водні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Показали перший електронний мікроскоп
Радій утворюється через багато проміжних стадій під час радіоактивного розпаду ізотопу урану-238 і тому міститься в невеликих кількостях в урановій руді. За відкриття радію та полонію подружжя Кюрі здобуло Нобелівську премію.
Радій є доволі рідкісним хімічним елементом. З моменту його відкриття в усьому світі вдалося добути лише 1,5 кг чистого радію. Його основна маса перебуває в розсіяному стані в гірських породах.
Пероксид водню вперше добув французький хімік Луї Жак Тенар 1818 року дією кислоти на барій пероксид. У біологічних системах він токсичний, оскільки утворює вільні радикали. Знешкоджується за допомогою ферментів антиоксидативного захисту в цитоплазмі клітини та деяких органелах, зокрема мітохондріях та пероксисомах.
Коментарі