Джон Гопфілд та Джефрі Еверест Гінтон стали лауреатами Нобелівської премії-2024 з фізики.
Нагороду вони отримали за "фундаментальні відкриття та винаходи, які дозволяють машинне навчання за допомогою штучних нейронних мереж", передає пресслужба Фонду Нобеля.
За допомогою інструментів фізики вони розробили методи, які є основою сучасного машинного навчання.
Гопфілд розробив асоціативну пам'ять, здатну зберігати та реконструювати зображення та інші типи шаблонів у даних.
Джефрі Гінтон винайшов метод автономного пошуку властивостей у даних, який здатен ідентифікувати конкретних елементів на зображеннях.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Назвали лауреатів Нобелівської премії з медицини й фізіології
Під штучним інтелектом люди найчастіше розуміють машинне навчання за допомогою штучних нейронних мереж. Цю технологію розробникам спочатку навіяла структура мозку.
Замість нейронів головного мозку у штучній нейромережі діють вузли, які мають різні значення. Вузли впливають один на одного через зв'язки, які можна зробити сильнішими або слабшими.
Така мережа може навчатися завдяки розробці сильніших зв'язків між вузлами з одночасними високими значеннями. Джон Гопфілд та Джефрі Еверест Гінтон працювали зі штучними нейронними мережами з 1980-х років.
Минулого року Нобелівську премію з фізики присудили П'єру Агостіні, Ференцу Краузу та Анне Л'Юльє "за експериментальні методи, які генерують атосекундні імпульси світла для дослідження динаміки електронів у речовині". Експерименти науковців створили настільки короткі імпульси світла, що вони вимірюються в атосекундах, таким чином продемонструвавши, що ці імпульси можна використовувати для створення зображень процесів всередині атомів і молекул
Коментарі