Ексклюзиви
середа, 01 листопада 2023 21:57

Захід просить боротися з тіньовим сектором, а не підвищувати податки – експерти

Захід просить боротися з тіньовим сектором, а не підвищувати податки – експерти
У МВФ нагадали про зобов'язання влади України дотримуватися зваженої фіскальної політики. Фото: bank.gov.ua

Міжнародний валютний фонд, уряди країн-партнерів та фінансові інституції, що надають кошти Україні, не ставлять перед Україною завдання підвищувати податки, а закликають до боротьби з корупцією і тіньовою економікою.

Про це повідомляє "РБК-Україна" з посиланням на статтю "Главком".

Згідно з підрахунками "Економічної експертної платформи", у перші три квартали 2023 року в тіні, тобто без сплати податків та акцизів, продавалось від 6 до 12% автомобільного пального, від 13 до 23% тютюнових виробів та від 30 до 47% спиртних напоїв.

Несплата акцизів та ухилення від ПДФО через зарплати в конвертах спричиняє діру в бюджеті у розмірі 200 млрд грн на рік. Обсяг маніпулювання із податковими накладними – 18 млрд грн у 2022 році.

"Скрутки" (фіктивний податковий кредит) торік забрали з бюджету щонайменше 16 млрд грн.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україні знадобиться більше коштів наступного року - директорка МВФ

"Конвертаційні центри" – ще 20 млрд грн втрат бюджету за рік. Втрати бюджету від "сірого" імпорту та контрабанди – близько 100 млрд грн на рік.

Ефективної боротьби з тіньовим та нелегальним бізнесом наразі немає. Є тиск на бізнес легальний.

"Якщо, наприклад, гральний бізнес за дев'ять місяців цього року, сплатив податків у 9,5 рази більше, ніж за весь минулий рік, але при цьому є заклики: а давайте ще збільшимо оподаткування. Притому що 70% перебуває у тіні. Очевидно, що, найімовірніше, і ті, хто не в тіні, почнуть заходити в тінь. Тому питання стоїть так: якщо влада піде цим шляхом, то це шлях в нікуди", – зазначив економіст Борис Кушнірук.

Водночас вимог щодо підвищення податків ні з боку стратегічних партнерів, ні з боку МВФ не чути. Йдеться про боротьбу із нелегальним бізнесом та чисельними схемами ухилення від сплати податків.

Зокрема, у звіті Європейської комісії щодо заявки України містилось конкретніше зауваження, що повноцінне членство у ЄС за наявності десятків схем ухилення від оподаткування буде неможливим.

Також у МВФ нагадали про зобов'язання влади України дотримуватися зваженої фіскальної політики.

Міжнародний валютний фонд прогнозує збільшення загального державного боргу України цього року до 88,1% від валового внутрішнього продукту (ВВП) країни.

Водночас за підсумками 2025 року держборг перевищить 100% ВВП. Про це йдеться в доповіді "Фінансовий монітор", яку презентував у Марракеші директор Фінансового департаменту МВФ Віктор Гаспар.

Зараз ви читаєте новину «Захід просить боротися з тіньовим сектором, а не підвищувати податки – експерти». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути