Світовий банк спрогнозував сповільнення відновлення валового внутрішнього продукту України до 3,2% у 2024 році. В 2025 році планується зростання ВВП на рівні 6,5%.
Також була покращена оцінка зростання ВВП України в 2023 році до 4,8%, йдеться в прогнозі банку.
Досягнутий обсяг реального ВВП в 2023 році приблизно на 30% нижчий, ніж до повномасштабного вторгнення РФ. Зростання було підкріплено поліпшенням доступу до електроенергії, вищим урожаєм і додатковими державними витратами, хоча й за рахунок збільшення бюджетного дефіциту та дефіциту поточного рахунку, а Чорноморській зерновій ініціативі було знайдено альтернативу.
"Перспективи України залишаються досить невизначеними. Очікується, що активні воєнні дії триватимуть упродовж 2024 року, водночас базові ефекти та разові чинники, включно з урожаєм сільськогосподарських культур, мають ослабнути. Часткове вирішення невизначеності у 2025 році сприятиме відновленню експорту та поступовому збільшенню інвестицій у реконструкцію", - зазначив банк.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кулеба назвав п'ять кроків для Заходу, які допоможуть Україні перемогти
Для Росії Світовий банк прогнозує сповільнення зростання ВВП у 2024-2025 роках відповідно до 1,3% і 0,9% з 2,6% у 2023 році.
Зростання світової економіки у 2024 році очікується на рівні 2,4%, а у 2025-му - 2,7%, що є найслабшим початком десятиліття за останні 30 років.
"З одного боку, світова економіка перебуває у кращому становищі, ніж рік тому: ризик глобальної рецесії знизився, багато в чому завдяки силі економіки США. Але геополітична напруженість, що зростає, може створити нові короткострокові небезпеки для світової економіки", - заявили в установі.
Прогнозується, що економіка країн, що розвиваються, зросте лише на 3,9%, що більш ніж на один відсотковий пункт нижче середнього показника попереднього десятиліття.
До кінця 2024 року люди приблизно в кожній четвертій країні, що розвивається, і приблизно в 40% країн з низьким рівнем доходу все ще будуть біднішими, ніж напередодні пандемії Covid-19.
Українці входять в 2024 рік із поганим передчуттям. І з не дуже добрим настроєм, який став результатом розчарування після занадто великих очікувань. Треба розділяти емоційну складову і реальність. Бо дуже часто наші емоції грають із нами погані жарти. І, наприклад, на відміну від початку 2023 року, ситуація в економіці набагато краща і стартова позиція у 2024 році набагато сильніша, пише економіст Сергій Фурса.
Коментарі