Верховний суд Великої Британії виніс на користь України рішення щодо дефолту за єврооблігаціями на €3 млрд (так званий "борг Януковича").
Суд ухвалив, що справу, яку ініційовала Росія проти України, потрібно направити на судовий розгляд за повною процедурою у відкритому засіданні. Про це повідомило Міністерство фінансів України.
"Велика перемога справедливості та верховенства права", – пише Мінфін.
Росія намагалася переконати суд застосувати скорочену процедуру і тим самим уникнути детального дослідження своїх дій, повідомили у міністерстві.
Але суд це відхилив і визнав, що аргументи лінії захисту України щодо примусу є спроможними і мають бути належним чином вивчені з дослідженням усіх доказів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЄС ухвалив десятий пакет санкцій проти РФ - Боррель розкрив деталі
Президент Володимир Зеленський також привітав рішення британського суду.
"Україна здобула чергову перемогу над агресором – у Верховному суді Великої Британії у справі щодо єврооблігацій на суму $3 млрд. Суд вирішив, що захист України на підставі фактів погроз агресії РФ має отримати повну процедуру. Справедливість буде за нами", – написав Зеленський.
Today Ukraine secured another decisive victory against the aggressor, this time in the UK Supreme Court in the $3bn bonds case. The Court has ruled that Ukraine's defence based on russia's threats of aggression will have a full public trial. Justice will be ours.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 15, 2023
"Суд визнав сильну позицію захисту України щодо примусу і погроз Росії застосувати силу, які Росія чинила ще у 2013 році, щоб примусити Україну випустити ці єврооблігації. Тепер Кремлю доведеться розкрити всю інформацію щодо дій проти України на відкритому судовому розгляді", – заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
У 2013 році президент РФ Володимир Путін і тодішній президент України Віктор Янукович домовилися про виділення кредиту на $15 млрд через розміщення українських цінних паперів. Облігації на $3 млрд були розміщені на Ірландській фондовій біржі і викуплені Росією.
У 2015 році Кабінет міністрів запровадив мораторій на виплату "боргу Януковича". Наступного року РФ подала позов до Високого суду Лондона.
У 2018 році Україна виграла апеляцію. Через два місяці РФ оскаржила рішення суду.
Захист України вказав, що угода про запозичення, укладена в грудні 2013 року, є недійсною, і не підлягає примусовому виконанню після низки причин. Серед яких – тиск з боку РФ протягом 2013 року з метою не допустити укладення Україною Угоди про асоціацію з ЄС, військове вторгнення Росії на територію України і окупація Криму.
Коментарі