У червні в Україні пришвидшилося зростання споживчих цін до 2,2%. При цьому річна інфляція досягла 4,8%.
Ціни зростатимуть і в найближчі місяці через підвищення тарифів на електроенергію, акцизів та зростання курсу долара. Про це йдеться у коментарі Національного банку України щодо інфляції.
В НБУ зазначили, після розвороту інфляційного тренду в травні споживча інфляція очікувано зростала в червні.
"Ціновий тиск зберігатиметься в наступні місяці передусім через збільшення витрат бізнесу, зокрема на оплату праці та електроенергію. А також вичерпання ефектів значних минулорічних врожаїв та очікуване підвищення акцизів", - йдеться у повідомленні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Майже всі овочі борщового набору стрімко подорожчали
НБУ повідомляє, що фундаментальний інфляційний тиск залишався стійким. Показник базової інфляції у червні зріс до 5,0% з 4,4% у травні. З одного боку, її підтримували подальше зростання витрат бізнесу на оплату праці й електроенергію. А також певне погіршення інфляційних очікувань, зокрема через послаблення обмінного курсу гривні. Стримуючими чинниками були вторинні ефекти від здешевлення сирих продовольчих товарів.
Зниження цін на сирі продукти харчування дещо уповільнилося - до 6,5% р/р. Темпи зростання цін на оброблені продовольчі товари збільшилися до 5,9% р/р.
Разом з тим зростання адміністративно регульованих цін суттєво пришвидшилося - до 13,3% р/р. Перегляд тарифів на електроенергію для населення мав вагомий проінфляційний вплив та зумовив пришвидшення адміністративної інфляції. Додатковий тиск на ціни чинило подорожчання електроенергії для непобутових споживачів, що відображається в споживчих цінах через вторинні ефекти, передусім збільшення собівартості, зазначили в НБУ.
Пришвидшилося зростання цін на пальне - до 25,5% р/р. Така динаміка відображала подорожчання нафти на світових ринках, послаблення обмінного курсу гривні та активізацію закупівель пального перед очікуваним підвищенням акцизного податку.
Ціни на непродовольчі товари відновили зростання (на 0,4% р/р), передусім під впливом курсового чинника. Повільніше дешевшали одяг та взуття, тоді як подорожчання інших непродовольчих товарів пришвидшилося.
Послуги також дорожчали швидше - на 9,9% р/р, вірогідно під тиском витрат бізнесу на оплату праці та енергію.
До 2% сповільнилася інфляція в Україні у січні-травні 2024 року. Це найнижчий показник за останні роки. Але існують ризики зростання цін, повідомило Міністерство економіки.
Там прогнозують, що пришвидшиться зростання цін на товари з вищою доданою вартістю і на послуги.
Коментарі