неділя, 16 січня 2022 22:55

Україна втрачає доступ до міжнарожних фінансових ринків

Україна втрачає доступ до міжнарожних фінансових ринків
Казахстан до весни обмежив експорт картоплі й моркви. Фото: pixabay.com

Головною геополітичною новиною тижня, що минає, були заворушення в Казахстані та введення в країну сил Організації договору про колективну безпеку. Як ці події позначилися на українській економіці розмірковують експерти Київської школи економіки.

Про це дискутували в підсумковому тижневому радіоефірі 14 січня.

Прямими наслідками дестабілізації будуть зміна ціни на нафтовий газ, перебалансування постачання LPG. У Казахстані газ здорожчав у нашому еквіваленті з 3,25 грн/л до 5 грн/л. Його намагатимуться притримати, тобто Україна отримуватиме менше.

Виступ Токаєва та призначення нового прем'єра країни суттєво вплине на інвестиційні амбіції банку Kaspi. Він нещодавно виходив на український ринок і купував БТАбанк і мав наміри купити "Розетку".

Здорожчають продукти, щонайменше картопля, морква і велика й дрібна рогата худоба, бо Казахстан обмежив експорт цих продуктів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Талони на їжу — єдине вдале рішення в умовах інфляції

Проте експерти вказують і на неочевидні наслідки: на фоні активізації зовнішніх загроз українці стають все більше прихильними до НАТО. Події в Казахстані, Білорусі, нарощування військової присутності Росії біля українських кордонів змушують все більше громадян схилятися до необхідності вступу до Альянсу. Таких стало 40% за результатами опитування Інституту соціології при Академії наук.

"Тема Казахстану відходить на другий план. Її посувають заява росіян про наступ на Україну, кібератака на наші сайти, попередження США про підготовку провокації РФ проти України для того, щоб сфабрикувати привід для військового вторгнення, - каже Михайло ДЕМКІВ, експерт із фондових ринків, фінансовий аналітик компанії ICU.

У результаті українські єврооблігації втрачають в ціні щогодини. Фактично Україна втратила доступ до міжнарожних фінансових ринків. Якщо минулого року планувалося залучити $2 млрд для фінансування бюджету 2022-го, то зараз годі говорити про позики на ринкових умовах.

Якщо геополітичний ризик суттєво не знизиться, то Мінфін зможе позичати тільки в МВФ".

Ціна найбільш "коротких" паперів із погашенням цього року втратила 2,8%, згідно з котируваннями в агентстві Bloomberg. Ставка за ними підскочила до майже 20%.

Залишається сподіватися, що це була паніка одного дня, яка з початку наступного тижня зійде нанівець.

В Україні стрімко зріс курс долара. Уранці 14 січня в обмінниках американська валюта подорожчала на 30-40 коп. у порівнянні з попередньою добою - у середньому до 28,1 грн/$.

Гривня падає через проблеми з енергоносіями й ризики воєнної агресії з боку Росії, пояснив Gazeta.ua фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

Зараз ви читаєте новину «Україна втрачає доступ до міжнарожних фінансових ринків». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути