Україна має високі шанси зберегти контроль над власною газотранспортною системою (ГТС).
Про це повідомив під час прес-конференції, присвяченої газовій тематиці, керівник енергетичних програм центру "Номос" Михайло Гончар.
"Україна має високі шанси зберегти контроль над власною ГТС. Найбільше питання, яке заважає прийняти вірне рішення, це внутрішньополітичне питання. Тому що те, що відбувається зараз в Україні, позиціонує її як своєрідну "чорну діру" не тільки на шляху газового транзиту, але й у європейському регіональному ландшафті. Відповідно це підвищує ризики для співпраці України з ЄС в питаннях модернізації української ГТС", - відмітив Гончар.
Експерт також зазначив, що зараз для України з'явилися вигідні позиції, які можна використати на свою користь у переговорах із російської стороною щодо газових питань.
"Розраховувати на прогрес у переговорах немає чого. "Газпром" розраховує на те, що зрештою українська сторона має здатися. Проте за останні два тижні відбулося декілька подій, які грають на користь української сторони. Потрібно звернути увагу на те, що 19 серпня вперше з вуст відповідальної особи за стратегію пролунали слова щодо можливості переходу від газових цін до самостійних цін в Європі та відв'язки цін на газ від нафти. Це говорить про те, що прив'язка до нафтопродуктів має бути переглянута. У свою чергу, це дає підстави думати, що українська сторона скористається цими новаціями", - заявив експерт.
Гончар також зазначив, що згідно до другої позиції, яка грає на руку українській стороні, були оприлюднені перші описи проекту південного потоку.
"До цього часу це були лише ідеї, зараз вперше з'явився проект. Згідно з початковим нарисом проекту 63 млрд куб м має бути прокачано не раніше, ніж у 2023 році. Інфраструктурно проект має бути не раніше 2017 року", - сказав Гончар.
Крім того експерт зазначив, що російська сторона вперше заявила, що їй необхідно провести колосальний обсяг будівельних робіт на своїй ГТС.
Коментарі
2