Рівень тіньової економіки в Україні в I кварталі 2012 року не змінився, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, і становив 34% від рівня офіційного ВВП.
Про це йдеться в огляді Міністерства економічного розвитку і торгівлі "Тенденції тіньової економіки в Україні в I кварталі 2012 року".
"Разом з тим залишається низка ризиків щодо зростання тінізації економіки в майбутньому. Вони пов'язані з відновленням рецесійних процесів у країнах Єврозони та збереженням значних фінансових проблем на зовнішніх ринках, що, в разі їх поширення, може спричинити різке уповільнення темпів економічного зростання і в Україні. Також високими залишаються внутрішні ризики дестабілізації економічної ситуації, серед яких найбільшими є збільшення від'ємного сальдо поточного рахунку платіжного балансу, зростання девальваційних очікувань і низька кредитна активність", - йдеться в огляді.
При цьому два методи розрахунку тіньової економіки з чотирьох, які використовує Мінекономрозвитку, показали зростання тінізації, один - незмінність її рівня, і лише монетарний метод показав детінізацію економіки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Тіньова" економіка непогана для людей, але погана для держави – економіст
Так, показник рівня тіньової економіки, розрахований як середньозважений показник фінансовим методом і методом збитковості підприємств, у січні-березні 2012 року виріс на 3 п.п. проти відповідного періоду попереднього року і сягнув 34% від рівня офіційного ВВП. Рівень тіньової економіки, розрахований за електричним методом, виріс на 1 п.п. і становив 31% від рівня офіційного ВВП. Показник рівня тінізації національної економіки, згідно з методом "витрати населення - роздрібний товарообіг", залишився на рівні I кварталу 2011 року і становив 44%. Єдиним методом розрахунку, який засвідчив зниження рівня тіньової економіки в Україні в січні-березні 2012 року, став монетарний метод, відповідно до якого цей показник скоротився на 3 п.п. і сягнув 26% від рівня офіційного ВВП.
Мінекономрозвитку зауважило, що різновекторність тенденцій зміни обсягу тіньової економіки за різними методами вказує на те, що кожен метод розрахунку охоплює певну сферу національної економіки (згідно з різною часткою в ній нелегального сектора), а тому лише інтегральний показник рівня тіньової економіки може служити комплексним індикатором такого явища, як тіньова економіка.
Нагадаємо, згідно з даними Державної податкової служби, обсяг тіньового сектора української економіки становить як мінімум 350 млрд грн на рік.
Коментарі
4