Вартість комунальних послуг в Україні може зрости.
Очікується подорожчання газу, гарячої води та опалення, кажуть у Нацбанку.
Але найімовірніше це станеться не раніше 2025 року. Тоді, за очікуванням, закінчиться дія мораторій на комунальні тарифи.
2024 року українці будуть оплачувати комунальні послуги за нинішніми розцінками.
Відмова від підвищення тарифів на такий термін дозволить стримувати зростання цін.
"Адміністративну інфляцію буде стримувати дія мораторію на підвищення тарифів на газ, гарячу воду та теплопостачання. Який, за припущеннями цього прогнозу, буде скасовано лише у 2025 році", - кажуть в НБУ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Спрогнозували, на скільки подорожчає комуналка
Але й після скасування мораторію різкого зростання розцінок не буде. Швидше за все, тарифи будуть підвищувати у кілька етапів, а процес цей супроводжуватиметься розширенням підтримки населення субсидіями.
"Попри нагальну потребу усунення дисбалансів в енергетичному секторі, очікується, що подальші урядові рішення щодо приведення тарифів на ЖКП до ринкових рівнів враховуватимуть високу соціальну значущість тарифів. Тому очікується, що їх підвищення буде поетапним та супроводжуватиметься розширенням підтримки населення субсидіями", - додали у регуляторі.
3 жовтня Національний банк запровадив режим керованої гнучкості обмінного курсу. Новий курсовий режим посилить стійкість української економіки і валютного ринку.
Керована гнучкість курсу відрізняється від режиму "плаваючого" курсоутворення, який діяв в Україні до 24 лютого минулого року.
За поточного режиму НБУ продовжить ретельно контролювати ситуацію на валютному ринку та залишатиметься ключовим гравцем на ньому.
НБУ, зокрема, компенсуватиме структурний дефіцит валюти. Завдяки цьому курс зможе змінюватися в обидва боки: зростати та знижуватися.
Крім того, НБУ суттєво обмежуватиме курсові зміни, не допускаючи як значного послаблення гривні, так і суттєвого зміцнення. Офіційний курс визначатиметься операціями на міжбанківському валютному ринку за активної участі НБУ.
Водночас курс на тих сегментах ринку, де мають змогу купувати і продавати валюту громадяни, встановлюватиметься за тими ж правилами, що і останні півтора року. Йдеться як про готівковий ринок, так і про карткові курси банків.
Коментарі