Свердловини сланцевого газу відрізняються від свердловин природного газу і обходяться дорожче. Про це розповідає директор Інституту геологічних наук НАН України Петро Гожик.
"Деякі експерти оцінюють собівартість сланцевого газу до $ 280. На родовищі таких свердловин треба встановлювати дуже багато. Наприклад, американці ставлять у себе на родовищах тисячі свердловин з горизонтальними стовбурами. Для нас це складно технологічно. Крім того, родовища газу у нас знаходяться глибше, ніж в Америці, що ще більше ускладнює і здорожує видобуток. Взагалі ціна собівартості сланцевого газу на кожному родовищі буде своя. Вона буде залежати від глибини родовища, насиченості і віддачі газу. Крім того, до видобутку сланцевого газу Україна хоче залучити іноземні компанії, зокрема, з США. Це ще більше позначиться на ціні. Для того щоб видобуток сланцевого газу була рентабельною, в США діє пільгове оподаткування на цей вид діяльності", - говорить він.
На думку Гожика, видобуток сланцевого газу можна почати тільки після того, як будуть вивчені родовища.
"Озвучені прогнози щодо обсягів сланцевого газу - це одне, реальні дані - зовсім інше. Коли будуть готові матеріали досліджень, тоді можна буде говорити про обсяги сланцевого газу і про початок видобутку. На мою думку, почати видобуток можна буде не раніше, ніж через 5 -7 років. Зараз потрібно провести пробне буріння, зробити хоча б один гідророзрив, оцінити площу, скільки вона може дати газу", - зазначив експерт.
За його словами, великі родовища в США знаходяться на глибині від 500 до 900 м, хоча є й такі, які доходять до 2 км. В Україні родовища розташовані на рівні до 3 км, в середньому на глибині 2-2,5 км.
"Це ускладнює і здорожує процес видобутку. Крім того, в США інші сланцеві породи, інша газова насиченість. Тому наші родовища і американські не можна порівнювати. Є й інше складне питання - як видобуток сланцевого газу буде впливати на екологію. І справа не тільки в реагентах , які використовуються при бурінні, гідророзриву. Питання стосується також впливу на підземні води", - сказав Гожик.
Нагадаємо, сьогодні ціна російського газу на кордоні з Україною становить $ 297. Однак у III кварталі цього року вона може досягти позначки в $ 350, а в IV кварталі - перевищить $ 400.
Коментарі
8