Українські домогосподарства уже місяць можуть обирати компанію, яка постачатиме газ. Із 1 серпня запрацював ринок газу.
Раніше ціну блакитного палива для населення регулював Кабмін. Її встановлювали відповідно до спеціальних зобов'язань Нафтогазу й Укргазвидобування продавати газ українцям за пільговим тарифом - не вище середнього рівня фактичних цін на нідерландському газовому хабі TTF плюс витрати на доставку.
"На сьогодні існує щонайменше 16 компаній-постачальників. За кілька місяців роботи ринку їх стане більше. Для всіх компаній діє єдине правило: нові тарифи потрібно оголошувати за 5 днів до початку місяця. Тоді домогосподарства зможуть обрати найвигіднішу пропозицію", - розповіла Gazeta.ua координатор житлово-комунальних та енергетичних програм громадської мережі "Опора" Тетяна Бойко.
За її словами, більшість регіональних газзбутів відповідних вимог не дотрималася. Ціни на серпень компанії оприлюднили наприкінці місяця. Середня ціна газу склала 4,5 грн за куб. м.
"Поки що чітко відомі ціни на вересень для клієнтів Нафтогазу. Також про підняття тарифу повідомила TAS Energy. У серпні вона продавала найдешевший газ – 2,67 гривні за кубометр. До 5,49 гривні у вересні підняв ціни Рівнегаззбут. Решта постачальників мовчить. А тому порушує ліцензійні умови. На це вже звернули увагу Антимонопольний комітет, Нацкомісія з регулювання енергетики та комунальних послуг", - говорить експертка.
Додає, що газ однозначно подорожчає. Це традиційно відбувається в осінньо-зимовий період. На літо ціна падає.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ДК "Нафтогаз України" підняв ціну на газ для населення — ЗМІ
"На вересень постачальники піднімуть тарифи у межах 5 гривень за кубометр. Поки найвигіднішими видаються пропозиції Нафтогазу. Компанія щомісяця оновлює ціну газу. Також пропонує купити газ у рамках тарифу "Річний" за фіксованою ціною на 12 місяців. Водночас одразу всю суму вносити не потрібно. Можна платити частинами. Один з облгазбутів пропонує подібну акцію, але на 6 місяців. Щоправда, там потрібно оплатити повну вартість послуги", - пояснює Бойко.
Наголошує, що ціна газу залежить від конкуренції на ринку. Чим більше постачальників, тим краще для споживачів. Водночас відчутного здешевлення блакитного палива найближчим часом не буде. Адже ціни зростають на європейських хабах, до яких прив'язані наші тарифи.
З 1 липня для українських домогосподарств спростили процедуру зміни постачальника. Перехід відбувається автоматично. Щоб стати клієнтом нової компанії, потрібно на її сайті подати заяву-приєднання. Також пред'явити оригінали документів про право власності на нерухоме майно, паспорт та ідентифікаційний код. Їх також можна подавати в електронній формі. Загалом постачання газу починається протягом 3 тижнів із дня реєстрації заявки. До того часу споживач продовжує отримувати ресурс від колишнього постачальника.
Коментарі