Ексклюзиви
Пʼятниця, 09 квітня 2021 21:10

Половина населення живе у трудовому рабстві - експерт про бідність українців

Половина населення живе у трудовому рабстві - експерт про бідність українців
Зі слів експерта, в Україні проблема бідності дуже щільно поєднується з проблемою демографічної ями. Фото: unsplash

В Україні високий рівень бідності. Він формується не тільки як абстрактні цифри доходу чи майнового стану, а і у співставленні з очікуваннями населення. Україна займає дуже погані позиції в рейтингу найщасливіших країн світу, бо ми найбідніша країна Європи, говорить Gazeta.ua фінансовий експерт Олексій Кущ.

З його слів, рівень заможності і благополуччя українці вимірюють за європейськими стандартами.

"$5 на день - це за світовими критеріями рівень бідності в країнах Східної Європи. А в Україні $150 на місяць - це більше, ніж середня пенсія. Тобто у нас рівень бідності дуже специфічний за соціальними групами. Він найвищий для соціально незахищених верств населення. 10 млн пенсіонерів, які отримують пенсію нижчу, ніж середня, можна віднести до категорії бідних. А це майже третина населення України", - каже експерт.

З його слів, половина населення живе від зарплати до зарплати. Це так звана модель трудового рабства. Він додає, що за даними Держстату, 35% населення не могли оплатити ліки та медичні послуги. Якщо людина не може забезпечити власне виживання, то вона знаходиться за межею бідності.

"В Україні приблизно четверта частина домогосподарств отримує субсидії, а декілька років тому їх мали майже 50%. Зменшення кількості субсидіантів відбулось не тому, що українці стали багатшими, а через більш жорсткі критерії оцінки тих, хто має право на отримання виплат", - каже Олексій Кущ.

Експерт додає, що бідність завжди йде за кризою.

"2020-го року було падіння економіки на 4%, тобто ми зараз в економічній кризі. Всі сподівалися на швидке відновлення української економіки в 2021 році, зростання на 5%. Зараз очевидно, що це недосяжно. Світовий банк хоча і покращив орієнтир зростання до 3,8%, але це дуже мало, навіть у порівнянні з темпами падіння економіки минулого року", - переконаний економіст.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українці можуть отримувати 7 тис. грн пенсії: назвали умови

На його думку, в Україні немає амортизуючого прошарку у вигляді ядра середнього класу. Йдеться про людей, які не випадають з цього сегменту навіть під час криз. Кущ вважає його наявність дуже важливою, бо середній клас завжди є адвокатом позитивних зрушень, реформ у суспільстві. Зараз він більше маргіналізується і стає на бік жорстких соціальних вимог.

Зі слів експерта, в Україні проблема бідності дуже щільно поєднується з проблемою демографічної ями.

"Сімейна пара без дітей може вийти на рівень середнього класу і утримуватись там, якщо вміє працювати. Але народження дитини вже на 25% знижує ймовірність їх перебування в цьому сегменті. Народження двох - на 50%. Бо точно хтось на багато років випадає з професійної діяльності, втрачає свою капіталізацію на ринку праці, а витрати збільшуються. В Україні народження дітей розглядається як формат жертовності, бо люди вимушені від чогось відмовлятися. Багато хто хоче просто жити, отримувати насолоду від життя. Це призводить до відсутності державних інструментів допомоги молодим сім'ям, що трансформується в проблему колосальної демографічної кризи. Вона через певний період призводить до неможливості динамічного економічного розвитку, а останнє - до погіршення проблеми бідності", - переконаний Олексій Кущ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 42% українців, які мають роботу, лишаються водночас бідними

На його думку, доходи українців можуть змінитися лише, коли економіка почне генерувати національний продукт з більш високим рівнем доданої вартості. Тому що похідною високої доданої вартості в структурі національного продукту є високий рівень заробітних плат. А висока заробітна плата є запорукою того, що в структурі споживчих витрат продукти харчування будуть займати 10%, як у розвинутих країнах.

"Раніше економісти писали, що сектор економічних послуг буде драйвером економічного зростання в ХХІ столітті. Людина покращує своє харчування у зв'язку зі зростанням доходів, але є певна межа, бо не можна з'їдати в десятки разів більше. Витрати на промислові товари, наприклад, одяг, теж зростають. Цей тренд триває довше, ніж із харчуванням, тому що людина починає купувати автомобілі, дорогі речі. Але все одно досягається певна межа і частка витрат на промислові товари починає зменшуватись. А витрати на послуги тільки зростають, незалежно від того, скільки людина заробляє. Вона починає більше мандрувати, знаходити види послуг, які раніше не могла собі придбати", - каже експерт.

На його думку, сучасна структура економіки, де драйвером є сектор послуг, можлива тільки якщо у людей є гроші.

"Інакше будуть купувати тільки найнеобхідніші товари - їжу та промислові товари, без яких не можна обійтися. Наприклад, мило, шампунь чи зубну пасту. З точки зору економічного зростання, це досить слабкі драйвери. Ось чому в Україні такі мляві темпи економічного зростання. Ми перебуваємо в замкненому колі", - резюмував експерт.

Українці найчастіше економлять на відпочинку, одязі та харчових продуктах, йдеться в результатах опитування компанії Research & Branding Group.

Зараз ви читаєте новину «Половина населення живе у трудовому рабстві - експерт про бідність українців». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 26854
Голосування Чи подорожчають продукти через відміну державного регулювання цін?
  • Так, виробники і магазини скористаються цим
  • Так, але подорожчають тільки найпопулярніші товари
  • Ні, будуть лише сезонні коливання цін
  • Деякі товари подешевшають
  • Державне регулювання - це радянський пережиток. Його треба відмінити
Переглянути