четвер, 29 липня 2021 11:44

Купувати житло в полі вже ніхто не хоче: чому дорожчають квартири в новобудовах

Вартість квадратного метра житла в новобудовах дорожчає. Є об'єктивні причини. По-перше, стрімко здорожчали будівельні матеріали. По-друге, діє так званий "варшавський синдром". Це підвищення вартості кваліфікованої праці будівельників. Щоб втримати спеціалістів, забудовники значно підвищують зарплати. Інакше працівники поїдуть працювати до Польщі. Ще один чинник - закладено бомбу в законодавстві. Розглядають можливість повернення ПДВ для будівельному ринку. Якщо Верховна Рада ухвалить в другому читанні закон 5600, то забудовники будуть вимушені підняти вартість квадратних метрів, розповів Gazeta.ua Анатолій Топал, керівник громадської спілки "Асоціація професійних управляючих нерухомістю України".

Автор: Олена ЛУЦЕНКО
  Коронавірус зупинив кризу на ринку нерухомості
Коронавірус зупинив кризу на ринку нерухомості

Як зміняться ціни у разі прийняття закону 5600?

Зараз українці купують квартиру в забудовника без ПДВ. Якщо його введуть, то це плюс майже 20 відсотків. Сьогодні ціна за квадратний метр 1000 доларів, відразу вона стане 1200 за квадратний метр. Бо не буде забудовник платити ПДВ самостійно. Перекладе це на покупця. Держава обіцяє, що на соціальне житло це не буде поширюватися. Але приберіть корупційну складову або зменшіть її вдвічі і житло одразу подешевшає. Шалені кошти йдуть на корупцію. Це дозвільна документація, підключення до мереж, виділення земельних ділянок. За рік корупційна складова зросла на 15-30%.

Кажуть, що нововведення торкнеться тих, хто купує по декілька квартир із метою перепродажу. Чи так це?

Постраждають у першу чергу дрібні інвестори, які ризикнули залишити кошти в Україні. Купують кілька об'єктів нерухомості з метою їх продати і заробити на цьому. Якщо цей законопроєкт приймуть, то люди дуже швидко відреагують. І повезуть гроші в ті країни, де влада більш лояльна до дрібного і середнього інвестора. Наприклад, у Болгарію, Грузію. Таке враження, що все роблять для того, аби люди почали виводити кошти з України.

Як часто забудовники під виглядом фізичних осіб перепродують квартири і не платять податки?

Є системні великі забудовники. Вони зводять по кілька комплексів. Є дрібні забудовники. Вони працюють так - знайшов кошти, залучив якусь інвестицію, побудував будинок на 5 поверхів з одним-двома під'їздами в Броварах і Борисполі наприклад. Як фізична особа будує і продає як фізична особа. Тому сплачуються податки з діяльності, бо його діяльність — будівництво. А податкова чомусь рахує, що дрібний забудовник має сплачувати не 5%, а 18 - бо це фізична особа. Я розумію, що у нас пустий бюджет і дуже багато соціальних обіцянок. Гроші потрібні, але не на стільки ж. Фактично хочуть задавити дрібних забудовників. Великим це вигідно, бо вони в них забирають шматок хліба . Тому виникає питання: а хто лобіює ці всі норми?

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев заявив, що забудовники мало платять податків. Дійсно так?

В Україні реально дві-три працюючих галузі. Це аграрії, сфера ІТ, будівництво та нерухомість. Це ті сфери, які дають до бюджету хоч якісь податки. Потрібно перенаправити 50 відсотків корупційних грошей у економіку і не тоді депутатам не потрібно буде придумувати кому підвищити податки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Податківці зможуть без рішення суду накласти арешт на будь-яке майно" - які зміни готують для бізнесу

Як змінився попит на житло в новобудовах за останні роки? Чи вплинула коронакриза?

Коронавірус зупинив кризу на ринку нерухомості. Люди мають вільні кошти на руках. Банкам не дуже довіряють, тому купують квартири. Тому нерухомість залишається основним чинником збереження коштів в Україні. Попри скандали, довгобуди якось добудовуються. Українців уже не лякають історії Укрбуда, Аркади, про Еліту і Войцеховського також забули. До того ж ті, хто раніше планував купувати нерухомість у Грузії, Болгарії, Туреччині чи Німеччині, вкладають гроші в житло вдома на фоні коронавірусу.

Існує поділ попиту. Окремо є величезний попит там, де є спекулятивна складова. Де можна витратити 20 тисяч гривень за метр, а через рік продати по 27-30 тисяч. Це нормально, люди інвестують, ризикують. Інша категорія покупців — люди, що купують житло для себе. Українці стали дуже вибагливими, обирають якісне житло. Зараз обов'язкові вимоги ідуть до набору сервісів, що надаються в комплексі до якості будівництва, обслуговування комплексу в майбутньому — тобто керуючі й обслуговуючі компанії. Всі хочуть, щоб у комплексах були якісь фішки: озера, парки, інфраструктура, благоустрій, магазини, салони краси. Люди згодні за це переплачувати. Наприклад, виставили на продаж елітний будинок, який стоїть посеред поля і поруч буде знаходитись житловий комплекс, деможна прожити рік, не виїжджаючи звідти — є вся інфраструктура і сервіс. То швидше розкуплять квартири в останньому. Хоча різниця в ціні при однаковій якості будівництва може сягати до 20-30 відсотків на квадратному метрі. У полі вже купувати не хочуть.

Автор: Олена ЛУЦЕНКО
  Українці стали дуже вимогливими, вибирають якісне житло
Українці стали дуже вимогливими, вибирають якісне житло

Банки пропонують більше кредитів на купівлю житла. Як це вплинуло на ринок?

Кредитів більше видають, дійсно. Але якщо порівняти іпотеку 2006-2007 років, то зараз це сльози. Дуже мало. Причина - вимоги до позичальників дуже високі. Навіть заробляючи пристойні гроші, багато хто не може підтвердити свої доходи. Бо працюють неофіційно або на мінімальній зарплаті, решту отримують в конверті. Від держави анонсують іпотеку під 7%. Там теж вимоги надто високі. До того ж треба врахувати підвищення облікової ставки. Коли запускали дешеву іпотеку, вона була 6. Зараз - 8. Тому банкам буде все складніше видавати дійсно дешеву і доступну іпотеку.

З початку року оренда квартир в Києві подорожчала на 10%. Раптових стрибків цін не було. Ціни ростуть поступово, розповів Gazeta.ua експерт ринку нерухомості Сергій Костецький.

Оренда квартир в Україні щорічно дорожчає на 20%. Це специфіка українського ринку. Курс долара постійно зростає, дорожчають комунальні платежі, знецінюється гривня. Ринок оренди гривневий, як наслідок - постійно піднімається ціна, каже експерт.

По Києву зараз більше 60 тис. пропозицій житла для оренди. Квартири по 7-12 тис. грн - масовий сегмент економ-класу для оренди.

Зараз ви читаєте новину «Купувати житло в полі вже ніхто не хоче: чому дорожчають квартири в новобудовах». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути