пʼятниця, 27 квітня 2018 09:09

Нацбанк вводить в обіг нові монети

Автор: НБУ
  Національний банк України вводить в обіг  нові монети номіналом 1 та 2 гривні
Національний банк України вводить в обіг нові монети номіналом 1 та 2 гривні

Відсьогодні, 27 квітня, Національний банк України вводить в обіг нові монети номіналом 1 та 2 гривні. Вони поступово замінять паперові банкноти відповідного номіналу. Протягом 2019-2020 років Нацбанк введе в обіг монети номіналом 5 та 10 гривень.

Спеціально вилучати паперові банкноти не будуть. Просто припинять їхній друк, а також не будуть поповнювати ними грошовий обіг. Нові монети діятимуть паралельно з паперовими гривнями старого зразка.

У НБУ пояснили, що монети можуть слугувати до 20 років, а паперові – лише рік. Відповідно планова заміна грошей допоможе зекономити до 1 млрд грн на їхній друк. Щороку НБУ доводиться вилучати з обігу близько 800 млн штук зношених банкнот, майже половина з яких – номіналом від 1 до 10 грн.

"Національний банк України відповідає за емісію національної валюти та організовує готівковий обіг. Це положення закону про Національний банк. Частиною цього завдання є оптимізація готівкового обігу, спрямована на підвищення зручності та скорочення суспільних витрат на його реалізацію. У міжнародній практиці номінальні ряди мають у середньому 12 номіналів грошових знаків. І ми маємо прагнути до цього", – каже голова НБУ Яків Смолій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нацбанк змінить дизайн гривні

Ще одна причина заміни грошей – постійне збільшення безготівкових розрахунків.

Нові монети - сріблястого кольору, невеликих розмірів, легкі. На реверсі монети номінальною вартістю в 1 гривню зображено портрет князя Володимира Великого. 2 гривні – князя Ярослава Мудрого. 5 гривень – гетьмана Богдана Хмельницького. 10 гривень – гетьмана Івана Мазепи. На аверсі всіх монет зображено малий Державний герб України (тризуб), номінал, назву країни-емітента (Україна) в обрамленні давньоруського орнаменту.

Серед елементів захисту монети, які треба використовувати під час візуального та тактильного контролю її справжності, − дизайн аверсу і реверсу, оформлення гурта (відповідний тип рифлення) та дрібні елементи зображень, які складно відтворити в кустарних умовах.

Нацбанк призупиняє карбування монет номіналом 1, 2, 5 та 25 копійок. Їх поступово виводитимуть з обігу. Відповідно від 1 липня 2018 року в усіх чеках будуть заокруглювати суми до тих, що діляться на 10 копійок. Правила заокруглення загальної суми покупки такі: сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в сторону зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок; сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в сторону збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок. Водночас за наявності в покупця та касира дрібних копійок суми можуть не заокруглюватися. Під час безготівкових розрахунків копійки не заокруглюватимуть.

Зараз ви читаєте новину «Нацбанк вводить в обіг нові монети». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути