Інструменти, завдяки яким Національний банк хоче обмежити споживче кредитування, небезпечні.
Таку думку висловив ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко в ефірі Першого ділового каналу.
"Вони будуть стосуватися групи наших найпотужніших банків. Боюся, що такі дії їх злякають, і вони будуть не тільки збільшувати капітал, а навпаки, будуть згортати свою діяльність у сфері споживчого кредитування. Це призведе до безробіття, зниження податків, а найголовніше — ще більше впадуть акції українських банків", — сказав він.
За його словами, натомість варто було б проводити політику інформування населення.
"Набагато правильніша політика — не стримувати споживче кредитування, а інформувати населення, щоб воно розуміло, що не можна брати кредити під 50 чи 100%. Треба розраховувати свій дохід і те, скільки треба буде віддавати за кредит", — підкреслив Савченко.
"Це загальноєвропейська практика. Наші люди це не розуміють. Вони просто беруть кредит і не думають, що через рік треба платити в два рази більше, щоб його обслуговувати... а дохід цієї людини виросте у кращому разі на 10%", — додав він.
На думку експерта, ще одним фактором обмеження споживчого кредитування могло би стати це введення в Україні інституту неплатоспроможності фізичної особи.
"Якщо такий інститут у нас діяв би, банки набагато обережніше пропагували б споживчі кредити і піднімали ставки ... Всі наші західні сусіди вже запровадили його. Це стосується і прибалтійських республік, і Польщі ... Думаю, у нас би його створення зайняло би півроку", — вважає Савченко.
Коментарі