Екскурсія по підземній річці Глибочиці у Києві коштує 100 грн. За стільки ж можна спуститися і в інші столичні підземелля. Про це кореспонденту Gazeta.ua розповів столичний дігер Сергій.
"Річка бере витоки під заводом Артема на Лук'янівці. Прогулянка по руслу триває 2-3 години. Туристи повинні взути гумаки, бо весь маршрут треба йти по гомілку у воді. У кінці екскурсії влаштовують обід у старовинній частині колектора. Компанії з шести чоловік такий екстремальних похід-екскурсія обійдеться у 500 гривень. Заробіток між собою ділять дігери-провідники", - сказав Сергій.
Сергій щотижня спускається під землю, аби дослідити ходи у київських підземеллях, дренажних системах, каналізаційних колекторах і на покинутих військових об'єктах. Часто проводить там екскурсії.
"Спускатися під землю небезпечно під час повеней навесні і восени, коли часто йдуть дощі, - говорить хлопець. - Не раджу йти влітку, якщо бачите, що на небі хмари. Потоп під землею може викликати навіть маленький дощ. Був один Саша з Лівого берега. У весняну повінь 2008-го пішов по підземеллях, які Либідь залила. Міг по горло у воді кілометр йти. Того разу під землю спустився і не повернувся".
За словами дігера, у Києві багато підземних річок.
"Найстаріші - Клов і Глубочиця. Цікаво мандрувати закритою ділянкою річки Либідь під Лисою горою, - говорить Сергій. - На деяких затоплених ділянках глибина сягає 3-5 метрів. Незнайому річку досліджують проти течії. Так легше буде повертатися назад, коли втомитесь чи відчуєте небезпеку".
Радить остерігатися ділянок під заводами і дамбами.
"Там можуть раптово відкрити шлюзи і спустити воду. Це може викликати підземну хвилю. Небувалим раніше у таких місцях легко захлинутися і потонути. У міській каналізації сиро і смердить сірководнем", - наголосив Сергій.
Радить охочим спускатися у підземелля в супроводі досвідченого одного чи двох дігерів.
"Спускатися треба компаніями - не менше двох і не більше 10 людей. Друг Толік лазив у кедах, поки під метро Арсенальна не проштрикнув наскрізь арматурою ногу. Завжди треба мати з собою запасний сухий одяг і високі гумові чоботи, - радить дігер. - Покарати за проникнення у підземелля можуть, якщо пошкодити комунікацію чи вилізти у непотрібному місці. Головне не потрапляти у підземелля режимних об'єктів і не попадатися на очі міліції".
Коментарі