Минулого місяця споживча інфляція прискорилася до 2,6%. У вересні цей показник становив 2,3%.
За місяць ціни зросли на 1,0%. Базова інфляція очікувано прискорилася до 3,2% розрахункового рахунку, повідомляє Національний банк.
Основними причинами інфляції в НБУ назвали послаблення гривні, подорожчання енергоносіїв та гірші показники врожаю окремих культур.
Збільшилися темпи зростання цін на продовольчі товари - до 3,4% розрахункового рахунку. Подорожчала олія, майонез та маргарин. Зросли ціни на хліб та макаронні вироби, а також на м'ясні продукти. Натомість сповільнилося подорожчання сирів та вершкового масла.
Незначно збільшилось падіння цін на сирі продукти харчування - до 1,3% розрахункового рахунку. Нижчими, ніж торік, були ціни на картоплю, помідори та огірки. Овочі борщового набору дешевшали через гіршу якість врожаю. Із надходженням нового врожаю сповільнилося подорожчання яблук. Збільшення імпорту призвело до падіння цін на банани.
Все це переважило подорожчання інших продуктів – борошна, цукру і яєць.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні подорожчають солодощі
Зростали ціни на непродовольчі товари - 0,8% розрахункового рахунку. Сповільнилося падіння цін на електроніку, а зростання вартості побутової техніки, меблів та автомобілів прискорилося.
Сповільнилося зростання вартості послуг - до 6.4% розрахункового рахунку. Зокрема закладів громадського харчування, готелів, кінотеатрів, салонів краси, курсів іноземної мови, оренди житла.
Однак, через пандемію, прискорилося зростання вартості послуг лікарень.
Зростання адміністративно регульованих цін прискорилося - до 7,5 % розрахункового рахунку. Швидше дорожчав природний газ. Це зменшило темпи падіння цін на гарячу воду та опалення.
Сповільнилося здешевлення палива - до 16,6% розрахункового рахунку. Причиною цього є суттєвий попит, через високу інтенсивність користування автомобілями в умовах пандемії.
У НБУ прогнозують прискорення інфляції до кінця року. Це буде наслідком подальшого пожвавлення економічної активності і подорожчання енергоносіїв. Утім, прискорення буде помірним.
Найбільше у жовтні подорожчали цукор та яйця - на 22,9% та 22,7% відповідно. На 7,3%–0,8% зросли ціни на соняшникову олію, сало, хліб, молоко та молочні продукти, макаронні вироби, м'ясо та м'ясопродукти.
Коментарі