Альбіна Гребенюк із міста Бахмут вирощує гливи у підвалі свого будинку. Аби швидше росли, вмикає музику Бетховена.
"У мене хвора донька, яка потребує постійного догляду. Тому йти на звичну роботу я не могла. Якось мила вікно, витирала його газетою і в ній побачила оголошення, що продають грибні блоки. У мене було лише 150 грн, але я все одно подзвонила продавцю і замовила 12 блоків", - пригадує Альбіна.
Коли чоловік привіз замовлення і побачив підвал, в якому їх мали вирощувати, то привіз ще блоки під реалізацію. Так вона почала вирощувати гриби на фермі, яку назвала в честь доньки "Сашкин ліс". Зараз жінка каже, що грибний бізнес не затратний у плані грошей.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Родина киян робить унікальні світильники з гарбузів
"Можна почати з десяти блоків, і через шість місяців з них вийде 200-300. Грибами просто займатися, можна вкласти 5 тис. грн, а через 21 день ти отримуєш уже десять тисяч. В цьому бізнесі головне любити те, чим ти займаєшся, і тоді все вийде", — говорить Альбіна Гребенюк.
Жінка вирощує гриби на соломі. Можна також вирощувати на кавовій гущі та газетах.
"Подалася на грант і виграла 26 тисяч гривень від Червоного Хреста. Після цього найняла колегу, яка допомагає мені у вирощуванні грибів", - каже Альбіна.
Через високу температуру в жовтні цьогорічний сезон вирощування грибів розпочнеться на місяць пізніше. Альбіна планує в листопаді закласти 2200 тюків грибів. Один тюк дає сім-вісім ротацій, з нього за три тижні можна отримати до п'яти кілограмів грибів.
"Вирощування грибів — вдалий бізнес у тому плані, що режим можна підлаштувати під себе. Якщо нам потрібно кудись їхати, вимикаю світло, роблю протяг, знижую температуру — і гриби сплять. Приїжджаю, вмикаю все і буджу їх музикою. Коли мені було 15 років, я у дідусевому стосі журналів "Наука і життя" знайшла матеріал, у якому розповідалося, що у Польщі вирощували помідори під рок-н-рол. А ми вирішили гриби вирощувати під Бетховена, бо ж вони більш м'які та ніжні. Це збільшує урожайність", — додає фермерка.
В середньому кілограм грибів коштує 1$. Ціна у Альбіни нижча. Гриби у жінки купляють на місці, клієнти часто приходять додому.
Львівяни Анатолій та Оксана Кептнари готують чоронслив і продають його через соцмережі.
Коментарі