Ректор Міжнародного інституту бізнесу, колишній заступник голови Національного банку України (НБУ) Олександр Савченко назвав основні причини високих ставок за кредитами в Україні.
"Перша причина - це наявність "поганих кредитів" у портфелях комерційних банків. Питома вага "поганих кредитів", які виникли до чи під час кризи, перебуває на рівні 20-25%. Банки займаються у першу чергу такими кредитами, а не новими. Отже, треба лібералізувати ринок "поганих" кредитів, щоби їх вільно без бюрократичних і податкових перешкод можна було продати іншим фінансовим установам", - сказав Савченко в ефірі Українського радіо.
За його словами, друга причина - стабільний курс гривні.
"Політика стабільного курсу, з одного боку, і нагнітанні у пресі очікувань девальвації, з іншого, ведуть до того що і бізнесмени, і населення закладають девальвацію в процентні ставки за кредитами і депозитами. Якщо ми перейдемо до політики плаваючого курсу, то ця проблема зникне", - вважає експерт.
На його думку, політика плаваючого курсу гривні дасть змогу знизити процентні ставки за кредитами і депозитами на 5 процентних пунктів.
Савченко виступив за інфляційне тагетування, коли НБУ суттєво впливає на депозитну і кредитну політику банків. Він зауважив, що завдяки цьому ставки знизяться через кілька років.
Насамкінець, вважає Савченко, необхідно посилити захист кредиторів, щоби ті мали більше прав для повернення позик.
Коментарі
4