Зобов'язавши фізичних осіб конвертувати в гривню валютні перекази на суму від 150 тис. грн, Національний банк України (НБУ) намагається запобігти різкій девальвації.
Таку думку в коментарі Gazeta.ua висловив голова Комітету економістів України Андрій Новак.
"Усі три економічні фактори, які безпосередньо впливають на курс - зовнішньоторговельне сальдо, інфляція та стан державного боргу - перебувають в негативі, й ця тенденція триватиме. В цій ситуації єдиний варіант для влади стримати девальвацію гривні - саме такі дії Національного банку: активні інтервенції на валютному ринку та адміністративні обмеження для банків та фізичних осіб щодо операцій з валютою. Останнім часом НБУ чи не щотижня видає відповідні постанови", - сказав Новак.
За його словами, дійсно є категорія фізосіб, які переказують в Україну понад 150 тис. грн у еквіваленті.
"Такі перекази є нормальними для суб'єктів підприємницької діяльності. Але водночас є і реальними для наших заробітчан, які працюють сезонно, наприклад, по 9-10 місяців і отримують гроші після завершення роботи. Щоб не везти готівку "в руках", вони часто переказують гроші", - зазначив Новак.
На зауваження, що постанову можна обійти, переказавши суму частинами, експерт відповів:
"Звісно, завжди будь-яке правило можна обійти. Наскільки я розумію, поки робота Нацбанку йде у "напівделікатному" стилі. Тобто поки постанови НБУ розробляються так, щоб це зачепило не кожного українця. Утім, думаю, з часом доберуться і до переказів менших сум".
На переконання Новака, дедоларизація економіки має відбуватись не адміністративними методами.
"Щоб зробити реальну дедоларизацію, треба забезпечувати стабільність гривні. Причому не адміністративними методами, а реально покращуючи стан економіки", - пояснив він.
Нагадаємо, НБУ тимчасово зобов'язав конвертувати в гривню валютні перекази фізичним особам в Україну на суму від 150 тис. грн.
Коментарі
7