середа, 26 вересня 2018 17:13

Експерт стурбований підвищенням ціни газу до 14 586 грн за тис. кубометрів

Експерт стурбований підвищенням ціни газу до 14 586 грн за тис. кубометрів
Директор енергетичних програм Центру світової економіки та міжнародних відносин НАН України Валентин Землянський вважає, що стрибок цін на газ позначиться на діяльності українських підприємств. Фото: oilreview.kiev.ua

Вартість блакитного палива від НАК "Нафтогаз України" для промислових споживачів вже перевалила за психологічну позначку в 500 доларів США за тисячу кубометрів. Тарифи для населення поступово будуть рухатися до цього орієнтиру, впевнений директор енергетичних програм Центру світової економіки та міжнародних відносин НАН України Валентин Землянський.

"Тариф для населення буде рухатися до верхньої планки промисловості. Тобто, якщо на вересень місяць це було 14 тисяч, то станом на сьогодні, виходячи із заявлених НАК цін, верхня планка буде 15. Тому що 10% - це 14 500 виходить, плюс-мінус орієнтовна цифра. Так, це та верхня планка, до якої ми повинні вийти у 2020 році, судячи із заяв пана Коболєва. - А населення платить скільки зараз? 6,950 тисяч - тобто, більше ніж у 2 рази", - підрахував експерт.

На думку Землянського, стрибок цін на газ позначиться на діяльності українських підприємств, які будуть змушені перекласти зростання цін на енергоносії на вартість кінцевої продукції для споживачів: "Тому що починає вимиватися "оборотка" у підприємств, юридичних осіб, які будуть завищувати ціни. Тому що (підвищення ціни на газ) лягає до собівартості. І далі інфляція. Це ж основи економіки".

При цьому, у "Нафтогазу" є можливість стримувати поточні ціни на газ, як це відбувається з цінами на вугілля та електроенергію.

"Нафтогаз" купує газ протягом року. Тобто, у нього, якщо взяти з січня по вересень включно, у нього є якийсь об'єм, закуплений за певну ціну. Немає необхідності для того, щоб покрити ціну закупівлі, закуповувати його прям зараз. Причому частина газу у вас не продана, вона знаходиться у сховищах. Тобто, не потрібно в режимі онлайн підвищувати ціни для промисловості. Тобто, НАК не робить мікс ціни для того, щоб вивести середньорічну з урахуванням низьких цін за перше півріччя і високих цін за друге півріччя. І тим самим компенсувати ці негативні впливи зростання цін на європейських ринку та девальвації національної валюти. ...На вугільному ринку є "Роттердам", який має 12-місячний лаг. Там середньозважена ціна за попередні 12 місяців у цій формулі", - підкреслив він.

Як повідомлялося, НАК "Нафтогаз України" з 1 жовтня підвищує ціни на природний газ для промислових споживачів майже на 10%. Ціна на газ для промислових споживачів, які споживають від 50 тис. куб. м у місяць на умовах оплати за фактом поставки - 14 586 грн/тис. куб. м (з ПДВ).

Зараз ви читаєте новину «Експерт стурбований підвищенням ціни газу до 14 586 грн за тис. кубометрів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути