Білорусь, яка була минулого сезону одним з основних цукрових донорів України, тепер і сама переживає цукрову кризу.
У країні спостерігається ажіотажний попит на цукор, викликаний прогнозами про істотне його подорожчання, а також знеціненням національної валюти і бажанням населення "отоварити" гроші, пише портал "Дело".
Ситуація на ринку могла б бути збалансована за допомогою відносно незначних поставок ззовні, зокрема з України, одна експорту заважають обмеження Митного союзу.
Добовий показник реалізації цукру в Мінську був перевищений в 10 разів - продажу солодкого продукту становили 740 т проти середньому 60-70 т на день.
У більшості торгових точок запаси цукру вичерпалися.
Перший заступник міністра торгівлі Білорусі Олександр Забелло пояснює ажіотажний попит панічними настроями і сезонним фактором - традиційно на липень-серпень припадає пік домашнього консервування.
Однак, як визнає чиновник, навіть з урахуванням сезонного фактору попит набрав грандіозні масштаби.
Нагадаємо, що інфляція в Білорусі за перше півріччя в становила 33-34%.
У місцевому міністерстві торгівлі попереджають, що разом з цукром можуть подорожчати хліб, молоко і масло - в рамках загальносвітової тенденції підвищення цін на продовольство.
Принаймні, зростання цін на цукор могло б бути знівельовано поставками з України.
Прогнозований надлишок цукру на внутрішньому ринку оцінюється в 200 тис. т, які могли б бути спрямовані на експорт в країни ближнього зарубіжжя.
Нагадаємо, що переговори про постачання цукру до Росії так і не увінчалися успіхом.
Незважаючи на дефіцитний ринок, російські чиновники відмовилися виділити квоту на безмитні поставки українського цукру і на на весь цукор, що ввозиться до Росії, встановлено ввізне мито в розмірі $ 330 з 1 т.
Білорусь могла б бути альтернативою незговірливої Росії.
Однак, враховуючи те, що Білорусь входить до митного союзу і змушена узгоджувати свою торговельну політику з інтересами країн-партнерів, шанси на поставки українського цукру на цей ринок можна оцінити як мінімальні.
З 1 серпня 2011 року підвищується ставка податку на ввезення до митного союзу цукру-сирцю з $ 85 до $ 140 за 1 т.
Коментарі