Падіння курсу гривні на міжбанківському валютному ринку, що сталося на початку цього тижня, можна пояснити невиходом Національного банку України (НБУ) з інтервенціями на міжбанк і збільшенням гривневої ліквідності банків.
Таку думку висловив колишній заступник голови Нацбанку, ректор Міжнародного інституту бізнесу, доктор економічних наук Олександр Савченко в ефірі Українського радіо.
"З одного боку, Національний банк тоді не виходив з валютними інтервенціями на міжбанківський ринок. З іншого - напередодні банки несподівано отримали багато гривні на свої коррахунки. Це був їм подарунок. Але, як бачите, у нас подарунки виходять боком. Бо з гривнею треба щось робити - це платний ресурс для банків. У них є дві альтернативи: перша - надати кредит, друга - купити якийсь актив, який зростатиме в ціні. Кредити банки вже майже не дають. Вони вирішили, що найкращим активом буде американський долар, і почали купувати його. Відповідно, коли попит на долар зріс, його ціна виросла", - сказав він.
За його словами, девальвація гривні була помірною.
"Я би не назвав це "чорним днем". Девальвація відбулася в рамках 2-3%. Якщо ми візьмемо закордонні ринки валют, то це нормальна ситуація. Більше того, я би хотів, щоб наші люди звикали до таких коливань курсу. Звісно, якщо за здешевленням гривні буде її посилення", - зазначив Савченко.
Нагадаємо, 4 вересня котирування курсу гривні на міжбанку досягли рівня 8,1420-8,1520 грн/дол.
Зазначимо, що до кінця тижня ситуація стабілізувалася. Вже 6 вересня курс гривні на міжбанку зміцнився до 8,1225 грн/дол. з 8,1400 грн/дол. у попередній робочий день.
Коментарі
3