Віртуальний реверс газу, який запускає Україна з Угорщиною з 1 травня, сприятиме спрощенню операцій купівлі-продажу між українськими й угорськими компаніями. Так вважає президент Центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайло Гончар.
"Відтепер обумовлену кількість газу, який транзитом через Україну з території Російської Федерації йде в Угорщину, можуть відібрати із загального транзитного потоку десь у центрі України чи на заході. "Газпром" не матиме претензій, бо власником цього газу вже буде угорська компанія, яка, за контрактом, продаватиме його Україні. Раніше цей газовий потік мав формально перетнути українсько-угорський кордон, а потім частину його повертали назад в Україну", - пояснює експерт.
Таким чином уже в січні постачали газ із Польщі. З 1 березня віртуальний реверс запустили між Україною і Словаччиною.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна та Словаччина заявили про віртуальний реверс газу: що це означає
"Віртуальний реверс будемо мати з усіма сусідніми країнами, з якими є газотранспортні сполучення, тобто ще з Румунією і Молдовою. Віртуальний реверс є однією з можливостей Третього енергопакету (пакет законів щодо внутрішнього ринку газу та елекроенергії в Європейському Союзі. Мета — відкритіші газові та енергетичні ринки. Вступив у дію 3 вересня 2009 року. – Gazeta.ua). У перспективі можемо почати використовувати українсько-польський інтерконектор для закачування газу в наші підземні сховища. Потім цей газ перепродувати. Наявність такої угоди й віртуального реверсу частково вирішує проблему використання наших підземних сховищ газу, які мають надлишкові потужності. Зможемо продавати 10-15 мільярдів кубометрів передусім країнам Центрально-Східної Європи", - додає Гончар.
Від 1 липня 2015 року Україна не купує газу в російського "Газпрому", а постачає його реверсом з Європи.
Україна планує укласти контракт на постачання природного газу з США через Польщу. Очікують на договір на 10-12 років.
Коментарі