![Ірландська компанія збирається інвестувати в Україну, очікуючи на відповідне збільшення попиту на цементну продукцію](https://static.gazeta.ua/img2/cache/gallery/1189/1189551_1_w_590.jpg?v=0)
Перед українським ринком цементу постала загроза - у країні може з'явитись монополіст. Ірландська CRH планує придбати виробничі активи італійської Buzzi, через що в її власності опиниться близько половини всієї галузі.
Як пише медіа OBOZ.UA, одразу після закінчення війни почнеться етап активної та тривалої відбудови, через що вартість будівельних матеріалів лише підвищуватиметься. Водночас, коли виробництво цементу опиниться в монопольному становищі, ціни формуватиме фактично одна компанія, не маючи конкуренції та ринкових механізмів регуляції.
Відтак, ірландська компанія збирається інвестувати в Україну, очікуючи на відповідне збільшення попиту на цементну продукцію. Однак, спершу вона має отримати дозвіл на придбання активів Buzzi від Антимонопольного комітету (АМКУ). На жаль, від рішучих дій компанія поки утримується.
Як пояснюють журналісти, посилаючись на дослідження Інституту міжнародних економічних досліджень та "Укрпромзовнішекспертизи", для відновлення України тільки на будматеріали доведеться витратити $63 млр. Водночас, за оцінками Forbes, очікуваний попит на цемент в Україні сягатиме 15-16 млн т на рік. Зауважмо, що це втричі більше, ніж вітчизняні компанії виробили у 2022 році.
Наразі ж на ринку виробництва цементу є кілька великих гравців. Найбільший із них — "Івано-Франківськцемент" (44%); коли значний вплив має компанія "Кривий Ріг Цемент" (частка на ринку – менш ніж 10%).
Проте, купивши Buzzi, CRH остаточно монополізує ринок (сукупна частка об'єднаної структури може сягнути 47%). Хоча АМКУ все ще матиме важелі впливу щодо не допускання порушення законодавства, безпідставного підняття цін, монополізація все одно сприятиме пришвидшенню подорожчання цементу.
В OBOZ.UA наголосили: відсутність конкуренції на ринку цементу може негативно вплинути як на ціни, так і на обсяги виробництва. Від цього залежить і швидкість післявоєнного відновлення України.
Примітно, що нещодавно нардеп Сергій Нагорняк звернувся до секретаря Ради національної безпеки та оборони України Олександра Литвиненка через загрозливу ситуацію на "вітчизняному ринку цементу". Допускати поглинання компанією CRH активів Buzzi в Україні не можна, переконаний парламентар.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна піднялась у рейтингу Світового банку
Через те, що монополізація українського ринку матиме негативний вплив як на економіку й відбудову, так і суспільство, безпеку нашої країни, Сергій Нагорняк звернувся до секретаря РНБО України, попросивши:
1. Провести зустріч задля обговорення ситуації на ринку цементу України та впливу на цього запланованих концентрацій;
2. Перевірити діяльність в росії як компанії Buzzi (в тому числі всіх її дочірніх і пов'язаних компаній), так і компанії CRH (в тому числі всіх її дочірніх і пов'язаних компаній).
3. Оцінити вплив запланованих концентрацій на залучені українські ринки та наслідки погодження таких концентрацій з боку АМКУ та інших органів влади на всі аспекти національної безпеки України.
Зауважмо, що Нагорняк спрямовує вже не перше депутатське звернення на відповідну тему. У жовтні 2023 року парламентар просив АМКУ дати відповіді на питання стосовно поглинання ринку виробництва і розподілу цементу компанією CRH.
Якщо б жодна з компаній не працювала у рф, поява монополіста все одно залишалася проблемою для економіки України. Монопольне становище дозволяє встановлювати необґрунтовані ціни та мати вплив на весь ринок. Однак, коли в ЄС монополістів контролюють завдяки законам та покаранням, від яких не відхилитися, в Україні досі існують корупційні ризики. На жаль, це все ще дозволяє обходити правила.
До 2% сповільнилася інфляція в Україні у січні-травні 2024 року.
Це найнижчий показник за останні роки. Але існують ризики зростання цін, йдеться в огляді Міністерства економіки України.
"Поточна "млявість" цін стала відображенням змін у структурі економіки під час війни - пригнічений споживчий попит не покривав поступове відновлення внутрішньої пропозиції, у тому числі коштом високого врожаю 2023 року та імпорту, що й забезпечило насиченість ринку за умови збереження обмежених можливостей експорту", - йдеться в огляді.
Коментарі