Банкіри почали відмовлятися від екстенсивного розвитку банкоматних мереж, які досі збільшувалися швидшими темпами.
У 2012 році в країні з'явилося 3,155 тис. нових банкоматів, але у 2013 році розраховувати на такий приріст не варто, пише "Комерсант-Україна" в публікації "Банкоматна черга перервалась".
Видання опитало топ-10 банків, що мають найрозгалуженіші банкоматні мережі.
Плани невеликого збільшення мережі є тільки у трьох великих установ - Укргазбанку, Ощадбанку і ПУМБ.
У кредитних установ є кілька причин для відмови від подальшого істотного нарощування банкоматних мереж.
З одного боку, кількість терміналів і так велике - 36 тис., що говорить про насичення ринку, з іншого - банкіри і НБУ зацікавлені в популяризації безготівкових платежів, що знизить попит на послуги видачі готівки.
До того ж банкірів зупиняють високі витрати на розвиток мережі.
За даними учасників ринку, середня вартість звичайного банкомату становить близько 100 тис. грн, а терміналу з функцією прийому готівки - 120 тис. грн.
Банкам також потрібно вносити плату за оренду місця під АТМ, яка коливається від 500 грн до 5 тис. грн на місяць, проводити відрахування за процесинг - 150 грн. Є ще витрати на ремонт та інкасацію коштів.
Найважливішим фактором, який позбавив банки стимулу розвивати банкоматні мережі, стало зниження міжнародними платіжними системами Visa та MasterCard в 2012 році комісії interchange.
Банки-емітенти карт платять її банкам-власникам банкоматів за видачу готівки.
В результаті заробітки банків з великими мережами впали, і у них пропав стимул закуповувати нові АТМ, а банки, що не мають своїх мереж, отримали можливість зовсім відмовитися від планів з їх створення.
Коментарі
3