Під час збройного конфлікту 2014 року у багатьох жителів Слов'янська і Донецької області постраждали об'єкти нерухомості. Законодавство було прописано таким чином, що вся нерухомість, яка перебуває у приватній власності, не підлягала відновленню за гроші державного бюджету.
Щоб виправити цю явну несправедливість, народному депутату України Олегу Недаві довелося працювати над вирішенням проблеми протягом чотирьох з половиною років. Ось як це було:
- Я хотів зробити так, щоб люди, які втратили житло, або ті, чиє житло постраждало, могли отримати компенсацію з державного бюджету.
Спочатку здавалося, що вирішення цієї проблеми знаходиться "на поверхні". Є спеціальна постанова Кабінету Міністрів. У ній передбачено компенсаторний механізм для тих громадян України, які втратили житло (або яке постраждало) в результаті надзвичайних ситуацій: землетрусів, повеней і т.д. Я пропонував Кабінету Міністрів внести зміни до цієї постанови, додавши туди випадки, обумовлені проведенням АТО. Але Кабінет Міністрів, який очолював Яценюк, цього не зробив.
Тоді я вирішив піти іншим шляхом. Підготували законопроект, в якому були передбачені шляхи вирішення цієї гострої проблеми. Найскладніше завдання (підготовка законопроекту і винесення його "в зал") було вирішене. Однак, на превеликий жаль, цей закон провалили. Причому, не голосували за нього ні Радикальна партія, ні багато депутатів "Опозиційного блоку", - розповідає нардеп.
На щастя, Олег Недава не став відступати від наміченої мети, продовжив спілкування з керівництвом уряду: писав листи, спілкувався з Володимиром Гройсманом, з міністрами. Зрештою вдалося подолати опір, і до постанови Кабміну були внесені всі необхідні зміни.
Даною постановою затверджується порядок надання і визначення розміру грошової допомоги або компенсації постраждалим від надзвичайних ситуацій, які залишилися на колишньому місці проживання.
Тепер до переліку постраждалих осіб додаються громадяни, чиї житлові будинки були зруйновані під час надзвичайних ситуацій воєнного характеру, обумовлених збройною агресією РФ.
Як отримати допомогу?
Постраждалі особи повинні звернутися до органів місцевого самоврядування (або військово-цивільної адміністрації) - там все пояснять. Також на компенсацію мають право ті, хто відновив своє житло власними силами. Адже у органів місцевого самоврядування є акти обстеження зруйнованого житла.
Також Олег Недава зазначив, що в його громадських приймальнях всі нужденні зможуть отримати юридичну допомогу на етапі підготовки документації для отримання компенсації по зруйнованому житлу.
"Якщо я обіцяю - то я роблю. Може, не відразу, але роблю обов'язково. Це мій принцип", - підсумував Олег Недава.
Коментарі