- Населення Донбасу, за роки війни звикло, що їм привозять усе: одяг, продукти, гроші дають. Вони кажуть: "Дай", проте самі в більшості випадків не проявляють ініціативу, - каже Валентина Димитрова, керівник сільської громадської організації "Відродження". Мешкає у селі Миколаївка, Покровського району Донецькій області.
-Мешканці прифронтових територій за чотири роки війни звикли до так званого радянського побуту. Коли непотрібно особливо напружуватись. Адже партія, в нашому випадку- це українська громадськість чи світова спільнота, щось та вирішить, - говорить жінка.
Чим це проявляється?
Люди фронтового Донбасу підсіли на волонтерську голку. Їх завалили дармовими харчами, одягом і вони тепер зовсім не бажають працювати. Відкрито кричать до українських бійців та чиновників, що ті принесли війну, тож тепер зобов'язані годувати і одягати всіх.
Їхали волонтери по Донеччині, зупинились в одному селі. Зайшли в магазин, купили води. Вийшли на вулицю, а їх зразу ж обступили місцеві жителі. І почалося: "А що ви нам привезли? Чому нічого не даєте? А минулого тижня приїжджали волонтери і роздавали: макарони, гречку, олію, тушонку. Всім не вистачило, треба іншим довести.
Що пропонуєте?
Надломити себе і розуміти, що твоя доля залежить від тебе. Рано чи пізно, потік гуманітарної допомоги сюди перестане текти. Иому нам потрібно перестати жити цим радянським минулим, а будувати в собі нове європейське життя. Ми пишемо гранти, які б забезпечили людей і допомогли їм, адже війна завдала шкоди багатьом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Де мер, де траур?" - влада Покровська проігнорувала похорони бійця "Айдару"
Європа повернулась обличчям до жителів Донбасу і пропонує їм допомогу?
Саме так, європейці готові надавати кошти на те, щоб люди відкривали свою справу, розвивались. Але місцеве населення не хоче цим займатись. Спілкуючись з керівниками різних фондів, вони скаржаться мені, що мають гроші, але люди не йдуть до них, щоб ці кошти отримати. Це насторожує і дивує одночасно.
Миколаївка отримала 3 мільйони гривень європейської допомоги? Чи змінилось ставлення до Європи?
Молодь все прекрасно розуміє, тому позитивно ставиться до України, західного напрямку. Вони бачать все в інтернеті, хто живе добре і радіє життю. А старше населення, яке десятиліттями перебувало під радянською залежністю, до всього відноситься негативно. Їх важко уже переконати в чомусь.
Цей стереотип, що Донбас - це не Україна. Це помилка, в яку змусили повірити мільйони людей. А ми українці, в деяких моментах більші ніж ті, що в мирній країні.
Волонтери із Полтавської і Харківської областей підтримали військових 28 механізованої бригади під Мар'їнкою Донецької області. Привезли технічне оснащення для автомобілів, генератор, продукти харчування, сезонні овочі та фрукти.
Коментарі