"У Яни був запальний характер, енергія била через край, - волонтерка Галина Клемпоуз згадує подругу 39-річну Яну Червону, бійця 46-го окремого штурмового батальйону "Донбас". Російські найманці вбили її 2 квітня 2019 року, влучили у бліндаж 152-міліметровим снарядом. До 40-річчя Яна не дожила 14 днів.
"Яна народилася в Харкові, під час Революції Гідності почала проявляти позицію, - каже Галина Клемпоуз. - Була однією з найактивніших учасниць харківського Майдану, гуртувалася з друзями, допомагала. Потім почалась війна, її друзі пішли на фронт. Яна не могла бути осторонь. Поїхала на фронт волонтером батальйону "Айдар".
У 2016 році у житті Яни Червоної настав переломний момент.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Із 13 років відчував, що часу залишилося небагато - наймолодшому героєві Небесної сотні було 17
"Були бої на Світлодарській дузі, - згадує її подруга. - Під час чергової поїздки хлопці з "Айдару" сказали: "Добре вам, волонтерам. Приїхали і поїхали. А ми лишаємось в окопах". Яну зачепило. Захотіла довести, що може стояти поряд.
Жінка підписала контракт з 54-ою окремою механізорваною бригадою ЗСУ, яка саме тримала оборону Світлодарської дуги. Отримала позивний "Відьма".
"Ми всі вчились на війні, - каже Галина Клемпоуз. - Не проходили ніякі навчання. Яна ходила і просила хлопців, щоб навчили її стріляти, чистити зброю. Їй найкраще давалась стрільба з кулемету. Скоро вже справлялася з кулеметом краще за багатьох чоловіків.
Втрату Яни ми досі не пережили. Але вона — приклад того, що йти чи не йти на війну - вибір кожного. Його не можна засуджувати. Кожен з нас, хто йде туди, розуміємо, що можемо загинути. Йдемо на фронт з цим усвідомленням".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нас виховали на міфології нереальних радянських ідолів — кіборг Олександр Терещенко
Зараз Галина Клемпоуз - членкиня Жіночого ветеранського руху. У память про загиблих жінок висаджують алеї квітів у містах.
"Алеї вже є у Краматорську, Києві, - каже волонтерка. - Плануємо посадити такі ж у кожному місті України, з іменними табличками кожної загиблої жінки. Лейтмотив цих алей "Мамо, не плач, я розквітну весною" - знак того, що ті, хто віддав своє життя за Україну, живуть, бо ми про них пам'ятаємо"
29 серпня в Україні відзначають День пам'яті захисників України. Відповідний наказ 24 серпня 2019 року підписав президент Володимир Зеленський. Дата приурочена до дня найбільших втрат української армії на Донбасі - дня виходу з оточення в Іловайську Донецької області 29 серпня 2014 року. Це день пам'яті захисників, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.