"Люди в шоці, коли ми носимо вишиванки, яким по 100 років. Такі речі треба зберігати в музеї. А подібний до старого одяг мають шити в Україні. Тоді люди будуть купувати і ходити", - говорить Gazeta.ua Вікторія Щербань. Відкрила майстерню національного дитячого одягу у рідному селі Краснопілка Уманського району Черкаської області. Шиють костюми 4 регіонів України: Київщини, Полтавщини, Черкащини та Чернігівщини.
"Ідея створити майстерню існувала давно. Назвала на честь лічилки "Аденчик-Баденчик". Прабабуся Дарка розповідала лічилочку "Аденчик-Баденчик поїхав по зайчик…". Я її згадала, коли гралася із донькою Павлинкою. Жила тоді в Німеччині. Там раз на рік проходить свято історичного костюму. Це роблять, щоб показати як виглядав історичний костюм. На різні життєві події також одягають національний одяг, який спеціально для себе відшивають. Я плакала, коли це бачила. У нас нічим не гірший одяг, але ми не можемо показати, бо майже не маємо".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як виглядали українки 100 років тому - відео
Першу колекцію дитячого національного одягу представила у 2016 році в музеї Тараса Шевченка в Києві.
"Національний одяг для дітей найбільше замовляють з країн, де є діаспора. У Канаду просили пошити 30 костюмів – це найбільше замовлення на зараз. Все відшиваємо під замовлення. Костюми не повторюються за кольоровою гамою. Може бути одна модель, але оздоблення, тканини і колір - різні. Використовуємо тканини від відомого німецького дизайнера Віллі Вогнера", - розповідає Вікторія Щербань.
Костюми коштують від 870 до 11 600 грн. Також є головні убори та прикраси за 290-2726 грн.
"Кожну модель одягу називала старими іменами – Гафійка, Клим, Северко, Домініка, Лука. Костюми шиємо за зразками, які представлені в музеях. Головна мета – відтворити національний одяг в його автентичному вигляді. Як одягалися українці дивимося зі старовинних картин, світлин, записів. Про одяг дітей майже немає записів, але припустили, що їх одягали так само, як дорослих".
"У Едмонтоні кожен п'ятий житель - українець, а кожен дев'ятий розмовляє українською", - про це в інтерв'ю Gazeta.ua розповіла львів'янка Устина Стефанчук. Вона три роки живе у Канаді, у місті Едмонтоні. Досліджує життя українських емігрантів.
Коментарі