34-річна киянка Оксана Кравцова розповіла, як переїхала жити та працювати в Амстердам, пишуть на ресурсі thedevochki. У неї був бізнес в Україні, робота на фрілансі в різних країнах світу, дворічна дочка, ідеальна няня, б'юті-блог, певна впізнаваність і відмінні друзі.
Нідерланди - країна, яку або любиш, або ненавидиш
У мене були стосунки на відстані довжиною в 4,5 року. З Андрієм ми познайомилися, коли він прилетів до Києва на канікули з Осло. Все закрутилося дуже швидко: після першого побачення він перевіз до мене валізу, через місяць ми поїхали автостопом в гості до його сім'ї, через три - його стартап отримав місце і фінансову підтримку в Амстердамі. Через чотири місяці на Майдані, куди я щодня ходила на протести, почали стріляти, і він купив мені квиток в Амстердам, боячись втратити назавжди. Так я вперше приїхала в дивовижне місто-свято на шість тижнів. Через рік і два місяці ми прийняли рішення розлучитися. Відстань була тортурами: мене влаштовувала моє життя, я не хотіла залишати партнера по бізнесу сам на сам з рутиною.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Ціни на їжу залежать від магазину" - українець про життя в Ізраїлі
Кохання підступне - розлучаючись, ми не вилазили з ліжка, і через дев'ять місяців поїхали в Польщу народжувати плід нашої любові.
У грудні 2017 року стартап Андрія отримав хороші інвестиції від найбільшої енергетичної компанії Німеччини, і ми прийняли рішення нарешті створити нормальну сім'ю.
Була якась іронія долі в тому, що Королівство Нідерланди - єдина країна, яка поставила кілька років тому в мій паспорт відмову у візі. Тепер я в'їжджала на коні - з п'ятирічною посвідкою на проживання, що після закінчення строку змінюється на громадянство після здачі іспитів. Ті, хто укладають шлюб з громадянами Нідерландів, мають окремі преференції: вони отримують громадянство після іспитів вже через три роки та можуть зберегти громадянство своєї країни. Паспорт видається швидко, тому що потрапити й закріпитися вельми непросто.
Нідерланди - країна, яку або любиш, або ненавидиш, і твоє ставлення до неї буде тісно пов'язане з прийняттям і гнучкістю. Погода - жах, просто або відразу змиришся, або будеш страждати. Я змирилася і навіть знайшла плюси - на тобі кілька шарів одягу і пальто oversize з капюшоном. Верхнього одягу без капюшона більше не існує, каблуків теж. Безумовно, місцеві виїжджають на велосипеді та на шпильках, але це, скоріше, рідкість, тому що тут вбираються не для інших, а для себе.
У Нідерландах взагалі все для себе - це правило, яке теж потрібно прийняти. Велика частина місцевих ходить на роботу, щоб заробляти гроші на дозвілля, а не згоріти в 40 років від інсульту. Рекрутери не рекомендують показувати надмірне завзяття на співбесіді - роботодавець може запідозрити швидке вигоряння, а значить ризикує оплачувати вашу роботу до пів року, поки будете на відновленні вдома. Коли народжуються діти, багато хто переходить на чотириденний робочий тиждень, щоб більше часу приділяти сім'ї.
Після 10 місяців в Амстердамі, бувши все життя трудоголіком і працюючи ночами, не могла зрозуміти, як мої київські знайомі, які сиділи зі мною в винному барі о 23:00, могли обговорювати з колегами телефоном питання бюджету за проектом або діставали ноутбуки "відправити презентацію".
Точно так само складно зрозуміти, як можна вітати з ювілеєм представника компанії-замовника, щоб він не затримав виплату боргу за виконану роботу. Нідерландці - сама прямота. Вони ставлять питання і повідомляють речі, які жоден українець не зміг би вимовити в очі без склянки горілки.
Саме шокуючу заяву ми почули від сусідів з будинку навпроти на барбекю у дворі: "О, ви з тієї квартири на третьому поверсі? Ви наш приклад в сексі!"
Позичаючи сусідові автомобіль з бензином, ти повинен відразу сказати, щоб при поверненні він заправив бак, а не чекати, що він здогадається сам, і обурюватися, що сусід невдячний. Будь прямим - тебе поважатимуть.
Крихітка, ця країна створена для того, щоб допомагати людям бути успішними, а не топити їх, ми все вирішимо
Через місяць після переїзду я зареєструвалася як приватний підприємець і відкрила компанію Hitomi. Так називається наш магазин в Україні, і я планувала продовжувати улюблену справу в ЄС. Креативне агентство зробило відмінний брендинг, я купила домен, Андрій допоміг мені з бізнес-планом.
Відкриття компанії в Нідерландах займає 30 хвилин - країна входить в топ-5 країн з найкращими умовами для розвитку бізнесу. Підприємництво у них в крові, адже саме в Амстердамі виникла перша у світі акціонерна "Голландська Ост-Індська Компанія", що розмістила акції на біржі. Для відкриття підприємництва потрібні резидентська і банківська карти, назва і список КВЕДів. Перші три роки початківці мають податкові пільги. Також зручно отримувати повернення ПДВ (близько 20%) за будь-які товари, куплені на компанію: телефони, ноутбуки, оргтехніка, фотоапарати - ти завжди тримаєш в розумі наявність хорошої "знижки".
Я працюю з корейською косметикою, в Україні мені надавала підтримку компанія, створена при посольстві Кореї. Написала в їх амстердамський офіс, приїхала на зустріч, а через один-два місяці отримала запрошення на виставки в Парижі й в Амстердамі в якості байера. Після відвідин локального заходу отримала лист від нідерландської косметологіні: вона була настільки підкорена моєю любов'ю до корейської косметики, що запропонувала працювати у мене безкоштовно для отримання знань в цій області.
Стажування в експертів і в компаніях - частина місцевої культури: тут складно отримати роботу, не маючи профільної освіти чи досвіду в області, неможливо бути фахівцем у всьому, як це трапляється в Україні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українка розповіла про тонкощі оренди житла курортного міста Іспанії
Якщо на вашому екрані вже пробіг єдиноріг з прапорцем "Успішний успіх", вам здалося. Головний мінус Нідерландів - високі ціни. Власне, фінансове питання постало настільки гостро, що вже через пів року над нашою родиною нависла загроза розлучення.
Старт бізнесу вимагав інвестицій, а весь мій дохід йшов на оплату половини оренди та комунальних платежів, їжу, страховку, мобільний зв'язок і абонемент в спортзал. Іноді грошей було так мало, що я не могла купити кондиціонер для волосся за два-три євро.
Знайома запропонувала стати інвестором, але нестабільність в особистому житті не дозволяла мені взяти відповідальність за чужі гроші. Зарплати партнера після оплати податків вистачало на другу половину квартири, їжу, домашні побутові покупки й мінімальне дозвілля.
Цифри цікаві всім: оренда квартири з комунальними платежами - 1640 євро на місяць, раз на рік приходить рахунок за опалення - 2000 євро, дитячий садочок - 700 (повна вартість - 1900, але більшу частину компенсує держава, якщо обоє батьків працюють повний тиждень), мобільний зв'язок - 10-25 євро на місяць з людини, абонемент на спорт - від 20 євро в місяць найбюджетнішій мережі тренажерних залів до 100 євро на годину з тренером (мій абонемент коштує 82 євро в місяць), сама бюджетна страховка здоров'я - 107 євро (дітям до 18 років - безкоштовно), річний абонемент в зоопарк на трьох - 170 євро, музейна карта на рік - 65 євро, велосипед - від 50 до 1000 євро і більше, хороший ланцюг на велосипед потягне ще на 50-100 євро, а ліхтарик - на 30.
Несмачний млинець з яблуком і кавою в паперовому стакані в парку - 12 євро, а похід на сімейну вечерю в пристойний ресторан - 100, пиво в барі - 4 євро. На продукти в місяць йде не менше 400 євро. Податки складають в середньому 40-45% від доходу, але є і сюрпризи у вигляді податку на очищування води та зміцнення каналів. Маючи зарплату 5000 євро, ти отримуєш на карту 3000.
Знаючи мене як самостійну, комунікабельну, незалежну людину, Андрій чекав, що я миттєво стану бізнес-акулою, заведу нам багато друзів, зроблю будинок затишним і візьму на себе всю бюрократію. А я, зіткнувшись з податковими звітами, пошуком школи для дитини, медичною системою, впадала в прокрастинацію і ступор на межі з панікою, чекаючи на допомогу. Одного разу я так довго відкладала здачу квартального звіту, що завалила дедлайн, і мені крім штрафу надіслали рахунки за передбачувану заборгованість на 11 тисяч євро.
Пам'ятаю тремор кінцівок, пам'ятаю, як кімната закрутилася, як темно було в очах. Подзвонила місцевій подружці, і вона сказала: "Крихітко, ця країна створена для того, щоб допомагати людям бути успішними, а не топити їх, ми все вирішимо". Згадала, як одна дівчина на вечірці рекомендувала свого фінансового консультанта, і написала їй. Попросила в борг на оплату її послуг у ще однієї подружки. Тепер у мене, як і у всіх місцевих, є фахівець, який за 75-100 євро на годину позбавляє від "страху блакитних конвертів" з податкової. А ще в Нідерландах у мене вже є друзі, з якими не страшно.
Киянка Ольга Толстунова шість років живе у Відні. Дівчина організовує виставки для австрійських художників, пише про життя в Австрії в соцмережі та займається благодійністю.
Коментарі
1