10 травня у Львівському Палаці митстецтв, вул. Коперніка, 17 відкрили виставку української давньої та сучасної ляльки — "ETHNO'лялька". Виставка проходить вдруге, в рамках фестивалю "Ляльковий світ".
Народні майстри, професійні митці з України привезли кілька сотень етнічних ляльок. Давня українська мотанка, текстильні, солом'яні мотанки, сучасні ляльки у авторських інтерпретаціях.
Відома львівська майстриня Оксана Смерека-Малик представила проект "Оксанина лялька". Колекція складається із сотні авторських ляльок, об'єднаних в тематичні цикли: "Карпатія: дівки, газдині, молодиці", "Князівни і боярині", "Львів'янки – пані та панянки", "Ангельські хори".
"Два роки тому я почала робити мотанки, цей процес мене захоплює — каже Оксана Смерека-Малик, - Тисячу точно вже зробила. Але дома маю кілька штук. Всі інші — роздаровую музеям, де проходять мої виставки, друзям, продаю. Тканину і вишивку купую, розкладаю перед собою і в голові зароджується образ майбутньої ляльки".
Найменша мотанка майстрині коштує 30 гривень, середнього розміру можна придбати за 350-400 гривень.
Львів'янка Галина Швець вбрала ляльки-мотанки у національний одяг різних куточків Латвії, культуру та звичаї якої вона давно вивчає.
"У латвійців немає національної ляльки, як от у нас мотанка, у росіян — матрьошка — каже Галина Швець, - зате у них є мистецтво плетіння, кожна жінка за життя сплітає сотні рукавичок з різними орнаментами, узорами. Національний костюм Латвії має багато спільного з українським — та ж сорочка, спідниця, безрукавка, чоботи. Але є три відмінності. На шиї жінки носили сакту — прикрасу у формі кола з різного матеріалу. На плечах у західних регіонах у жінок були віалайне — вишиті шалі. А чоловіки і жінки підперізувалися лієлвардським поясом. Пояс схожий на нашу крайку, але його значення і робота набагато складніші. Орнамент цього пояса відображає життя людини, візерунки — життя народу. Кажуть, що сліпа людина може на дотик прочитати на цьому поясі ці речі".
П'ять ляльок присвячених ЄВРО-2012 привезли киянки Наталка та Тетяна Катриченки. Це ляльки у кольорах прапорів збірних команд Данії, Португалії, Німеччини, Нідерландів та Росії.
Триватиме виставка до 20 травня. Вхід — 5-10 гривень.
Коментарі
2